Układ regulacji serwonapędu

 • Control Engineering
Nr kat.: CE110
Liczba odwiedzin: 793
Typ urządzenia Moduł eksperymentalny - wymaga jednostki podstawowej
Karta katalogowa produktu (ENG) Link »»»
Katalog produktów producenta

CE110

Stanowisko przedstawiające podstawy działania typowych elementów składowych serwonapędu wraz z układem regulacji.

Układ składa się z silnika prądu stałego sprzężonego z kołem zamachowym oraz generatorem prądu do symulacji obciążenia statycznego lub dynamicznego układu. Dodatkowo do zestawu dołączane są dwa koła zamachowe, które można stosować wymiennie w celu zmiany bezwładności wału napędowego.

Kierunek i prędkość obrotowa są sterowane za pomocą analogowego sygnału ±10 V, natomiast czujnik optyczny mierzy prędkość obrotową i wyświetla ją na panelu cyfrowym. Koniec wału serwonapędu posiada sprzęgło elektryczne z przekładnią redukcyjną 30:1 do badań nad kontrolą położenia. Wówczas wartość zadaną określa się za pomocą ręcznego pokrętła. Wszystkie sygnały wejść i wyjść są dostępne za pośrednictwem gniazd wtykowych.

Na potrzeby bardziej zaawansowanych doświadczeń, stanowisko posiada nieliniowe regulowane bloki funkcyjne. Za ich pomocą można symulować różnego rodzaju warunki pracy i zjawiska, które często występują w rzeczywistych obiektach sterowania, jak strefa nieczułości, zryw, nasycenie lub histereza.

Całość została zamknięta wewnątrz wytrzymałej obudowy z przejrzystym panelem przednim, dzięki któremu studenci będą mogli dobrze zaobserwować działanie wszystkich elementów.

 

UWAGA!

Urządzenie nie posiada wbudowanego sterownika. W tym celu można posłużyć się jednym z paneli sterujących oferowanych przez firmę TecQuipment lub dowolnym sterownikiem logicznym pracującym z napięciem 10 V na wejściach i wyjściach.

 

Gwarancja: 5 lat

Stanowisko umożliwia opracowanie wielu różnych ćwiczeń z zakresu sterowania i idealnie nadaje się do pracy nad projektami studenckimi. Wraz z urządzeniem dostarczana jest instrukcja obsługi i obszerny podręcznik dydaktyczny[1], przedstawiający wiedzę teoretyczną i przykładowe zadania, które mają na celu zapoznanie studentów z zagadnieniami:

 • Kalibracja czujników i elementów wykonawczych,
 • Badanie odpowiedzi układu na zadany sygnał sterujący,
 • Sterowanie prędkością za pomocą regulatora P oraz PI,
 • Eliminacja zakłóceń i sterowanie ze sprzężeniem w przód (feedforward),
 • Sterowanie położeniem kątowym typu P i z prędkościowym sprzężeniem zwrotnym,
 • Charakterystyka układu nieliniowego i wpływ nieliniowości na jakość regulacji.

[1] Więcej na temat zakresu nauczania dowiesz się przesyłając zapytanie na: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Zestaw składa się z:

 • Układ regulacji serwomechanizmu – podstawa o wymiarach ok. 54 x 33 x 42 cm (zalecana przestrzeń robocza 100 x 75 cm), masa urządzenia ok. 18,7 kg,
 • Przewody elektryczne,
 • Wymienne koło zamachowe o różnej bezwładności,
 • Instrukcja użytkownika oraz podręcznik dydaktyczny.

Stanowisko wymaga odpowiedniego panelu sterującego (kontrolera) z poziomem napięć wejść i wyjść 10 V. Sugerowany jest wybór jednego z poniższych urządzeń oferowanych przez firmę TecQuipment.


CE120

Panel sterownika analogowo-cyfrowego (CE120)

Kontroler składa się z części analogowej i cyfrowej. Algorytm sterowania zależy od sposobu poprowadzenia połączeń, natomiast dobór nastaw regulatora odbywa się za pośrednictwem pokręteł. Możliwe jest także podłączenie panelu sterowania do komputera. W takim przypadku wszystkie dane są rejestrowane w pamięci i sterowanie odbywa się za pośrednictwem oprogramowania CE2000 (dołączone do zestawu).

Wymiary i waga: 540 mm x 340 mm x 140 mm, 5 kg.


CE122

Interfejs sterowania cyfrowego (CE122)

Stanowi on alternatywę dla Kontrolera CE120, gdy użytkownikowi zależy jedynie na sterowaniu przy pomocy komputera. Przekształca on analogowy sygnał wejściowy pochodzący z modułów doświadczalnych na cyfrowy sygnał przesyłany do komputera. W zestawie dostarczana jest również kopia oprogramowania CE2000.

Wymiary i waga: 360 mm x 170 mm x 125 mm, 3 kg.


Pliki

Zapytaj o produkt