Moduł generatora z biegunami jawnymi

Nr kat.: PSL10
Liczba odwiedzin: 488
Typ urządzenia Moduł eksperymentalny - wymaga jednostki podstawowej
Poziom kształcenia Szkoła średnia techniczna
Karta katalogowa produktu (ENG) Link »»»
Katalog produktów producenta Link »»»

PSS1

Moduł generatora z biegunami jawnymi pozwala na badanie źródła zasilania w postaci prądnicy, która posiada cechy podobne do turbin i generatorów stosowanych w przemyśle. Stanowisko zawiera obciążenia rezystancyjne, pojemnościowe oraz indukcyjne, które umożliwiają prowadzenie podstawowych doświadczeń. Moduł jest kompatybilny z innymi stanowiskami z zakresu elektroenergetyki firmy TecQuipment. Łączenie poszczególnych modułów pozwala na modelowanie całego systemu energetycznego w małej skali. Ponadto otwarta konstrukcja stanowiska pozwala je dostosować do potrzeb dydaktycznych i prowadzonych prac badawczych. Stanowisko wyposażone jest w wyłącznik awaryjny oraz bezpieczniki ochronne.


Zespół silnika z prądnicą stanowi sprzężony układ zamontowany na wspólnej płycie przy podstawie. Falownik wektorowy steruje prędkością obrotową silnika. Możliwa jest ręczna bądź automatyczna regulacja napięcia wzbudzenia i sterowanie napięciem wyjściowym prądnicy. Dodatkowe rezystory rozpraszają moc prądu wstecznego w przypadku jego wystąpienia. Przyrządy pomiarowe pozwalają badać moc elektryczną w obydwu kierunkach, a także analizować kąt przesunięcia fazowego.

 

Użytkownik może synchronizować wyjście prądnicy z zasilaniem sieciowym za pomocą prostego wskaźnika synchronizacji bądź zestawu trzech kolorowych lampek. Obwody sterowania oraz zabezpieczenia zostały przystosowane do pracy również przy niezsynchronizowanym napięciu. Kiedy prądnica jest zsynchronizowana, możliwa jest regulacja mocy biernej.

 

W czasie badań zabezpieczeń instalacji, przekaźnik ochronny łączy obwody testowe z przekładnikami (transformatorami) prądowymi (CT) i napięciowymi (CV). Użytkownik podłącza i ustawia odpowiednio przekaźnik zabezpieczający w celu badania zwarcia doziemnego, awarii napięcia lub częstotliwości. Przekaźnik monitoruje również występujące zdarzenia i zakłócenia na potrzeby późniejszej szczegółowej analizy. Użytkownik może ustawić przekaźnik z poziomu konsoli sterującej lub podłączyć zewnętrzny komputer do złącza przekaźnika (należy zainstalować oprogramowanie dołączone do zestawu). Przetworniki ze złączami BNC pozwalają na analizę oraz wyświetlanie przebiegów napięcia oraz prądu za pomocą zewnętrznego oscyloskopu (nie jest dołączony w zestawie). Gdy użytkownik wywoła symulację awarię w obwodzie, przekaźnik otwiera obwody testowe. Dodatkowo wyłączniki wyposażone są w ręcznie sterowane przełączniki oraz lampki informujące, czy są załączone.

 

Do zestawu dołączone są konieczne przewody połączeniowe. Prowadzenie większej ilości badań z zakresu stosowanych zabezpieczeń, umożliwia dodatkowe gniazdo do podłączenia zewnętrznego modułu przekaźnika ochronnego.


Każdy moduł i stanowisko eksperymentalne wyposażone są w instrukcję obsługi i/lub materiał dydaktyczny[1]

 

UWAGA! Miejsce instalacji musi uwzględniać znaczące wymiary i ciężar stanowiska.

Wymiary i waga stanowiska: 1850 mm x 1870 mm x 960 mm, 750 kg

 

Stanowisko wykonane zgodnie z najnowszymi wymogami Unii Europejskiej.

Gwarancja: 5 lat


[1] Więcej na ten temat dowiesz się przesyłając zapytanie na: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Stanowisko umożliwia przeprowadzenie eksperymentów z zakresu:

  • Sterowanie napięciem oraz częstotliwością prądnicy,
  • Charakterystyka napięcia, prędkości obrotowej oraz prądu generatora,
  • Badanie stanu jałowego (bez obciążenia), pracy przy normalnym obciążeniu elektrycznym oraz stanu zwarcia obwodu prądnicy,
  • Badanie przypadku wystąpienia nagłego zwarcia w czasie pracy,
  • Charakterystyka zerowego współczynnika mocy,
  • Synchronizacja prądnicy i praca przy połączeniu równoległym,
  • Sterowanie mocą czynną oraz bierną,
  • Przekaźniki ochronne.

Wymagana powierzchnia:

Konstrukcja budynku uwzględniająca odpowiednią nośność. Płaska solidna podłoga o wymiarach powierzchni ok. 3 x 2 m.

Zasilanie elektryczne:

Zasilanie trójfazowe 380 - 440 VAC, 5 kVA, 50 Hz.

PSA40

Moduł zrównoważonego i niezrównoważonego obciążenia elektrycznego (PSA40)

Mobilny układ do prowadzenia badań nad współczynnikiem mocy, sporządzania charakterystyk obciążenia zrównoważonego oraz niezrównoważonego i demonstracji zasad działania kompensacji mocy biernej, którą stosuje się często w zakładach przemysłowych i dużych fabrykach. Urządzenie posiada trzy oddzielne linie, dzięki czemu może pracować zarówno z obwodami jedno- jak i trójfazowymi. Można je także łączyć w konfigurację gwiazdy lub trójkąta. Maksymalne obciążenie pojedynczej linii może wynosić 1 kVA (łącznie 3 kVA dla sieci trójfazowej).

 

Wymiary i waga: 1500 mm x 1030 mm x 960 mm, 450 kg.

Gwarancja: 5 lat

Karta katalogowa (j. ang)

 


PSA10

PSA10

PSA15

PSA15

PSA20

PSA20

PSA25

PSA25

Moduły przekaźników bezpieczeństwa to nowoczesne rozwiązania przemysłowe dostosowane do potrzeb edukacyjnych. Wraz ze stanowiskami z zakresu elektroenergetyki firmy TecQuipment zapewniają możliwość wykonania wielu doświadczeń i przyswojenia praktycznej wiedzy na temat ryzyka awarii o różnych przyczynach i skutkach oraz możliwościach stosowania odpowiednich zabezpieczeń.

 

Wymiary i waga pojedynczego modułu: 300 mm x 550 mm x 278 mm, ok. 10 do 14 kg.

Gwarancja: 5 lat

 


PSLHB

Węzeł modułowej sieci elektroenergetycznej (PSLHB)

Umożliwia łatwe połączenie dwóch lub więcej modułów sieci elektroenergetycznej (złącz zasilania, obwodów testowych, przycisków zatrzymania awaryjnego w konfiguracji niezależnej pracy modułów lub wyłączającej cały układ). Urządzenie jest kompatybilne z modułami:

W zależności od konfiguracji i wymagań systemu dostarczane są także przewody różnej długości (krótki - PSLSC / średniej długości - PSLMC / długi - PSLLC).
PSLHB Schemat

Wymiary i waga: 650 mm x 550 mm x 620 mm (wymagane miejsce na podłodze ok. 1 m x 1 m), 50 kg.

Zasilanie: sieć trójfazowa 380/415 V z przewodem neutralnym, do 32 A na fazę.

Gwarancja: 5 lat

Karta katalogowa (j. ang)

 


PSLSB

Moduł przełączanych szyn zbiorczych (PSLSB)

Moduł składa się z dwóch paneli sterowania, elementów symulujących awarie instalacji i bezpieczników. Dolny panel posiada 3 szyny elektryczne (szyna główna, stanu gotowości i rezerwowa) mające po obu końcach dwukierunkowe układy zasilania i pomiaru oraz wyłącznik. Górny panel to instalacja sieci promieniowej (jedno wejście źródła zasilania, trzy wyjścia zasilające). Stanowisko umożliwia łączenie modułów sieci elektroenergetycznej i badanie bardziej złożonych systemów zasilania elektrycznego - w tym:

  • Dynamiczne stany nieustalone występujące przy przełączaniu przekaźników,
  • Możliwość wystąpienia awarii i analizy jej skutków,
  • Stosowane bezpieczniki oraz selektywność zabezpieczeń (ochrona strefowa).

Stanowisko nie zawiera źródła energii elektrycznej ani urządzeń obciążających układ, dlatego musi zostać połączone z przynajmniej dwoma innymi modułami elektroenergetycznymi.

 

Wymiary i waga: 1850 mm x 1870 mm x 960 mm (wymagane miejsce na podłodze ok. 3 m x 2 m), 520 kg.

Zasilanie: sieć jedno- lub dwufazowa 230 V, 3 A (w przypadku łączenia z węzłem modułowej sieci elektroenergetycznej PSLHB, zasilanie pobierane jest z sieci trójfazowej).

Gwarancja: 5 lat

Karta katalogowa (j. ang)

Zapytaj o produkt