Wyparna chłodnia kominowa

Nr kat.: EC1000V
Liczba odwiedzin: 517
Typ urządzenia Urządzenie dydaktyczne
Poziom kształcenia Szkoła średnia ogólnokształcąca
Karta katalogowa produktu (ENG) Link »»»
Katalog produktów producenta Link »»»

EC1000V 08

 • Wbudowany system akwizycji danych VDAS firmy TecQuipment umożliwiający wyświetlanie w czasie rzeczywistym pomiarów temperatury powietrza i w wilgotności względnej na wykresie psychrometrycznym
 • Wykonywany pomiar straty/zużycia wody na drodze odparowania w celu pełnej demonstracji procesu chłodzenia wyparnego
 • Stanowisko dostarczone z jednym modelem chłodni kominowej umożliwiającym natychmiastowe przystąpienie do przeprowadzania eksperymentów
 • Cztery dedykowane, opcjonalne modele wymiennych chłodni różniące się między innymi gęstością wsadu, w celu poszerzenia bazy eksperymentów
 • Ścianki wież chłodniczych wykonano z przezroczystego materiału, co umożliwia szczegółową obserwację procesu chłodzenia
 • Regulowane natężenie przepływu wody i powietrza gwarantuje szeroki zakres parametrów do przeprowadzania eksperymentów

 EC1000V 01

Stanowisko do badania wyparnych chłodni kominowych z wbudowanym systemem akwizycji danych VDAS® (EC1005V)  to nastawiane na blat roboczy urządzenie, w którego skład wchodzą zbiornik z funkcją podgrzewania wody, pompa, wentylator z kanałem wentylacyjnym oraz niezbędna aparatura pomiarowa z panelem sterowania. Konstrukcja urządzenia umożliwia stosowanie wymiennych wież chłodniczych (chłodni kominowych), które są montowane do zbiornika z wodą.

Sterownik urządzenia zapewnia stałą temperaturę podgrzewanej wody podczas przeprowadzania eksperymentów. Pompa odśrodkowa tłoczy podgrzaną wodę do tryskaczy znajdujących się u góry chłodni kominowej. Woda rozpryskiwana jest do wnętrza kolumny, przechodzi przez wsad komina, a następnie trafia z powrotem do zbiornika. Wentylator wytwarza podmuch powietrza ku górze, w kierunku przeciwnym do wtryskiwanej wody, co skutkuje odebraniem ciepła od wody. Za pomocą przetworników elektronicznych, w kluczowych punktach wykonywane są pomiary natężenia przepływu wody i powietrza, wilgotności, ciśnień i temperatury. Zmierzone wartości wyświetlane są na czytelnym, wbudowanym wyświetlaczu. W urządzeniu wykonywane są wszystkie pomiary, niezbędne do zrozumienia zasady działania wyparnych chłodni kominowych. Studenci mogą regulować natężenie przepływu wody i powietrza z poziomu panelu operatorskiego, dzięki czemu uzyskuje się szeroki zakres parametrów do przeprowadzania eksperymentów. Przezroczysta rura nad zbiornikiem umożliwia zmierzenie ilości wody, która odparowuje w trakcie pracy chłodni.

Stanowisko EC1005V dostarczane jest z jednym modelem wieży chłodniczej i umożliwia wykonywanie podstawowych eksperymentów (zagęszczenie wsadu 110 m2/m3). W naszej ofercie znajdują się cztery dodatkowe modele chłodni, umożliwiające porównywanie ich między sobą oraz poszerzenie bazy możliwych do przeprowadzenia eksperymentów. Dwa z nich różnią się od standardowego komina zagęszczeniem wsadu (odpowiednio 70 m2/m3 i 200 m2/m3) i umożliwiają porównywanie ich wydajności chłodniczej. Trzeci model EC1000c ma takie same wymiary, co poprzednie, natomiast nie ma żadnego wsadu. Umożliwia on symulację chłodzenia swobodnego, mającego miejsce np. w natryskowych wieżach chłodniczych. Model ten, daje również użytkownikowi możliwość montażu wsadu kominowego własnego projektu. Czwarta kolumna umożliwia wykonanie międzystopniowych pomiarów skuteczności chłodzenia wyparnego zachodzącego na drodze wymiany ciepła między wodą a powietrzem, na trzech wysokościach. Wszystkie modele wraz ze zdjęciami zestawiono w sekcji „Sugerowane wyposażenie dodatkowe – wymienne wieże chłodnicze”.

EC1000V 07

 

Każdy z modeli wież chłodniczych został wykonany z przezroczystego materiału. Umożliwia to studentom szczegółową obserwację całego procesu z uwzględnieniem rozprowadzenia wody i układu konstrukcji wsadu komina.

Aparatura pomiarowa i wyświetlacze, w jakie wyposażono urządzenie umożliwia w pełni niezależne przeprowadzenie wszystkich eksperymentów. Natomiast stanowisko wyposażono we wbudowany system akwizycji danych VDAS® umożliwiający podłączenie do niego komputera z systemem operacyjnym Windows®. Dzięki temu, po zainstalowaniu odpowiedniego oprogramowania, na ekranie komputera wyświetlany jest dedykowany interfejs ze wszystkimi danymi pomiarowymi z możliwością ich wykorzystywania do obliczeń i rysowania wykresów w czasie rzeczywistym, co znacznie upraszcza i usprawnia proces przeprowadzania eksperymentów. W oprogramowaniu pomiary nanoszone są na wykres psychrometryczny.


Wymiary i waga: 1016 mm x 620 mm x 1180 mm, 70 kg

Każdy moduł i stanowisko eksperymentalne wyposażone są w instrukcję obsługi i/lub materiał dydaktyczny[1].

Gwarancja: 5 lat

Stanowisko wykonane zgodnie z najnowszymi wymogami Unii Europejskiej.


[1] Więcej na ten temat dowiesz się przesyłając zapytanie na: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Stanowisko umożliwia przeprowadzenie eksperymentów demonstrujących wpływ kluczowych zmiennych na wydajność chłodni kominowych, w tym:

 • Zmiany natężenia przepływu wody
 • Zmiany natężenia przepływu powietrza
 • Zagęszczenie i układ wsadu komina
 • Zmiany temperatury wody
 • Bilans energetyczny i masowy

Wymagana powierzchnia:

Blat warsztatowy lub stół laboratoryjny z wydzieloną powierzchnią o wymiarach około 1030 mm x 620 mm z uwzględnieniem dodatkowej powierzchni na komputer, jeśli jest wykorzystywany.

Zasilanie elektryczne:

Gniazdo sieciowe 230 VAC, 50 Hz, 10 A jednofazowe z bolcem uziemiającym.

Źródło wody do napełnienia wbudowanego zbiornika:

Woda destylowana lub dejonizowana. Początkowe napełnienie 10 l + do 2 l na każdą godzinę pracy urządzenia.

Wentylacja:

Urządzenie powinno być użytkowane w dobrze wentylowanym pomieszczeniu.

  EC1000V 03

Wieża chłodnicza z mniejszym zagęszczeniem wsadu, typ A – EC1000a

Wymienny model wieży chłodniczej do stosowania wraz ze stanowiskiem do badania wyparnych chłodni kominowych EC1000V. Model ten ma mniejsze zagęszczenie wsadu komina niż standardowe.

Wymiary: 506 mm x 210 mm x 210 mm, 5,6 kg. Zagęszczenie wsadu: 77 m2/m3.


 EC1000V 04

Wieża chłodnicza z większym zagęszczeniem wsadu, typ B – EC1000b

Wymienny model wieży chłodniczej do stosowania wraz ze stanowiskiem do badania wyparnych chłodni kominowych EC1000V. Model ten ma większe zagęszczenie wsadu komina niż standardowe.

Wymiary: 506 mm x 210 mm x 210 mm, 8,4kg. Zagęszczenie wsadu: 200 m2/m3.


 EC1000V 05

Wieża chłodnicza bez wsadu, typ C – EC1000c

Wymienny model wieży chłodniczej do stosowania wraz ze stanowiskiem do badania wyparnych chłodni kominowych EC1000V. Model ten nie posiada żadnego wsadu i symuluje działanie natryskowej wieży chłodniczej. W tym przypadku, to krople wody stanowią efektywną powierzchnią absorpcji wody w powietrzu, a nie wsad wieży.

Model ten, daje użytkownikowi możliwość zamontowania wsadu własnego projektu.

Wymiary: 506 mm x 210 mm x 210 mm, 3,6 kg. Brak wsadu.


 EC1000V 02

Wieża chłodnicza z międzystopniowymi pomiarami temperatury i wilgotności, typ D – EC1000d

Wymienny model wieży chłodniczej do stosowania wraz ze stanowiskiem do badania wyparnych chłodni kominowych EC1000V. Model ten posiada identyczny wsad co wieża standardowo dostarczona ze stanowiskiem EC1000V, natomiast wyposażony jest w 3 międzystopniowe czujniki pomiaru temperatury i wilgotności połączone z wbudowaną aparaturą pomiarową stanowiska.

Wymiary: 792 mm x 210 mm x 210 mm, 9,5 kg. Zagęszczenie wsadu: 110 m2/m3.

 Producencka prezentacja stanowiska EC1000V:

 

 

 

Zapytaj o produkt