Pompy wirowe i wyporowe

Nr kat.: H85V
Liczba odwiedzin: 442
Typ urządzenia Urządzenie dydaktyczne
Karta katalogowa produktu (ENG) Link »»»
Katalog produktów producenta Link »»»

H85V stanowisko dydaktyczne pompy wirowe wyporowe 04

Stanowisko do badania pomp wirowych i wyporowych (H85V) produkcji firmy TecQuipment jest jednym z wielu w ofercie tego producenta stanowisk dydaktycznych do badania pomp. Głównymi elementami urządzenia są: zbiornik wody, układ rur, zawory dławiące po stronie ssącej i tłoczącej pompy, dynamometr elektryczny (AC) oraz szybkozłącza umożliwiające prosty w przeprowadzeniu montaż jednego z wielu dostępnych modeli pomp. Układ pomiarowy stanowiska H85V połączony jest z wyjściem umożliwiającym podłączenie urządzenia do komputera PC za pomocą przewodu USB. Dzięki temu dane pomiarowe (takie jak ciśnienie ssania i tłoczenia, natężenie przepływu, moment obrotowy i prędkość obrotowa dynamometru) mogą być automatycznie przesyłane do oprogramowania VDAS®.

 

Wbudowany zbiornik wody umożliwia przeprowadzanie badań pomp wirowych i wyporowych bez konieczności zapewnienia stałego przyłącza i odprowadzenia wody. Do obsługi urządzenia wystarczy sporadyczny dostęp do kranu ze szlauchem oraz kratki ściekowej, do okresowej wymiany wody, a także jednofazowe zasilanie elektryczne (ważne, aby parametry przyłącza spełniały wymogi opisane w sekcji "dodatkowe informacje techniczne" poniżej). Stanowisko można wyposażyć w wybrane modele pomp (przynajmniej jeden):

  • Pompa zębata (wyporowa) - H85a
  • Pompa tłokowa (wyporowa) - H85b
  • Pompa odśrodkowa (wirowa) - H85c
  • Pompa osiowa/śmigłowa (wirowa) - H85d
  • Pompa łopatkowa (wyporowa) - H85e
  • Pompa krzywkowa (wyporowa) - H85f
  • Pompa z wirnikiem kanałowym (wirowa) - H85g

Trzy spośród powyższych pomp, to pompy wirowe. Czynnikiem wywołującym przepływ w pompach tego typu jest siła odśrodkowa przekazywana za pośrednictwem wirnika. Pozostałe cztery modele są różnymi rodzajami pomp wyporowych. Do ich cech szczególnych można zaliczyć proporcjonalność przepływu i prędkości (obrotowej), zależność pracy od ciśnienia tłoczenia oraz znaczne ograniczenie lub nawet wyeliminowanie przepływu wstecznego. Krótkie opisy zasady działania każdej z pomp znajdują się w sekcji "dostępne modele pomp".

 

Aby umożliwić badanie tak szerokiego zakresu pomp na jednym stanowisku dydaktycznym zostało ono wyposażone w szereg usprawnień umożliwiających prostą i czystą wymianę badanych modeli.

  • Przyłącza hydrauliczne i pomiaru ciśnienia realizowane są za pomocą szybkozłączy
  • Specjalnie zaprojektowane połączenie wałów pompy i dynamometru zapewnia pewne i trwałe przełożenie napędu
  • Zamocowanie pomp na podstawach ułatwia właściwe pozycjonowanie pompy względem dynamometru

 

Pomiar momentu obrotowego realizowany jest przez wbudowany czujnik obciążenia, a prędkość obrotowa (dynamometru/pompy) mierzona jest przez zbliżeniowy czujnik magnetyczny. Ponadto wykonywany jest pomiar ciśnienia ssania i tłoczenia (przetworniki ciśnienia) oraz natężenia przepływu w układzie hydraulicznym (wbudowany przepływomierz). Wszystkie mierzone wartości wyświetlane są w czasie rzeczywistym na wyświetlaczach umieszczonych na panelu sterowania oraz w oknie dedykowanego oprogramowania VDAS na ekranie komputera.


Stanowisko H85V jest rozwiązaniem dopełniającym obszerną ofertę stanowisk dydaktycznych firmy TecQuipment z zakresu badania pomp.

Zachęcamy do zapoznania się z prezentacją następujących urządzeń edukacyjnych:


Gwarancja: 5 lat

W zestawie dołączona instrukcja obsługi z opracowaniem przykładowych eksperymentów.

Stanowisko wykonane zgodnie z najnowszymi wymogami Unii Europejskiej.


Film prezentujący Stanowisko do badania pomp wirowych i wyporowych H85V:

H85a model pompy zębatej

Pompa zębata (wyporowa) - H85a

W korpusie pompy znajdują się dwa koła zębate, z których jedno napędza drugie. Ciecz jest wtłaczana w przestrzenie między zębami obracających się kół zębatych a obudową. W ten sposów przemieszczana jest od wlotu do wylotu pompy. Nachodzące na siebie zęby obu kół tworzą uszczelnienie znacznie ograniczające przepływ wsteczny w kierunku wlotu pompy - im większa lepkość transportowanej cieczy, tym większa skuteczność ograniczenia.
Innym rodzajem pomp zębatych są pompy o zębach wewnętrznych. Wykorzystuje się w nich dwa koła zębate o różnej wielkości, z których jedno znajduje się wewnątrz drugiego. Płyn transportowany jest w przestrzeniach międzyzębowych od wlotu do wylotu pompy.

H85a pompa zębata schemat

 


H85b model pompy tłokowej

Pompa tłokowa (wyporowa) - H85b

Tłok wykonujący ruch posuwisto-zwrotny znajdujący się w cylindrze zasysa płyn do komory podczas jednego suwu i wypycha go podczas drugiego. Zawory wlotowe i wylotowe otwierają się i zamykają pod wpływem zmian ciśnienia wewnątrz cylindra. Unoszenie się tłoka powoduje powstanie podciśnienia, które otwiera zawór wlotowy, przez co ciecz jest zasysana, a zawór wylotowy zamykany. Gdy tłok opada, następuje otwarcie zaworu wylotowego, zamknięcie zaworu wlotowego i wypchnięcie płynu przez otwarty zawór wylotowy.H85b pompa tłokowa schemat


H85c model pompy odśrodkowej

Pompa odśrodkowa (wirowa) - H85c

Jest to rodzaj pompy wirowej (rotodynamicznej), w której przepływ cieczy wymuszany jest przez siłę odśrodkową wytwarzaną przez obracający się wirnik. Korpus pompy ma kształt rozszerzającej się spirali, która zbiera wodę wypływającą z wirnika i płynnie kieruje ją do króćca tłocznego.

H85c pompa odśrodkowa schemat


 H85d model pompy osiowej śmigłowej

Pompa osiowa/śmigłowa (wirowa) - H85d

Pompy osiowe wyposażone są w napędzany silnikiem wirnik, który kieruje przepływ równolegle do osi pompy. Dzięki temu ciecz przemieszcza się we względnie prostym kierunku, od rury wlotowej, przez pompę do rury wylotowej. Pompy o przepływie osiowym są najczęściej stosowane jako kompresory w silnikach turboodrzutowych. Choć w tym celu stosuje się również pompy odśrodkowe, to pompy osiowe są od nich bardziej wydajne.
Pompy osiowe są powszechnie stosowane i zasadniczo składają się ze śruby napędowej (wirnika osiowego) umieszczonej w rurze. Śruba ta może być napędzana bezpośrednio przez odpowiednio uszczelniony silnik umieszczony w rurociągu lub przez silnik elektryczny lub spalinowy (benzynowy/diesla) zamontowany na zewnątrz rurociągu. Wtedy napęd przekazywany jest za pośrednictwem wału.H85d pompa osiowa śmigłowa schemat


 H85e model pompy łopatkowej

Pompa łopatkowa (wyporowa) - H85e

Do umieszczonego niewspółśrodkowo wirnika przymocowane są elastyczne łopatki. Z jednej strony łopatki przylegają szczelnie do korpusu, z drugiej pozostawiając przestrzeń, przez którą przepływa ciecz. Najczęściej łopatki są dociskane za pomocą sprężyn lub poprzez wykonanie z elastycznego materiału.

Oba rozwiązania klasyfikują te pompy jako wyporowe, natomiast, zwłaszcza przy łopatkach elastycznych, posiadają pewne podobieństwa wydajnościowe do pomp wirowych.H85e pompa łopatkowa schemat


 H85f pompa krzywkowa schemat

 

Pompa krzywkowa (wyporowa) - H85f

Pompy krzywkowe są bardzo podobne do pomp zębatych, ale zamiast kół zębatych stosuje się w nich elementy krzywkowe. Obie krzywki wewnątrz korpusu pompy są napędzane i nie stykają się podczas pracy. Dzięki temu ich zużycie jest znacznie mniejsze, a brak styku eliminuje potrzebę smarowania. To sprawia, że nadają się one do zastosowań w przemyśle spożywczym oraz wszędzie tam, gdzie wymagany jest wysoki poziom bezpieczeństwa sanitarnego. Jednakże są one droższe od pomp zębatych.


 H85g model pompy z wirnikiem kanałowym

Pompa z wirnikiem kanałowym (wirowa) - H85g

Pompa z wirnikeim kanałowym działa na podobnej zasadzie do pompy odśrodkowej. Jednak zamiast spirali w korpusie znajduje się kanał, przez który przepływa woda. Wlot jest więc odsunięty od środka. Ten rodzaj pomp lepiej od innych radzi sobie z cząstkami stałymi w przepływającej cieczy, dlatego często stosuje się je w instalacjach ściekowych.

H85g pompa z wirnikiem kanałowym schemat

Stanowisko do badania pomp wirowych i wyporowych (H85V) posiada wbudowany system akwizycji danych VDAS umożliwiający podłączenie do komputera PC za pomocą przewodu USB. Obsługa połączenia odbywa się z wykorzystaniem autorskiego oprogramowania VDAS® wyposażonego w dedykowane interfejsy dla poszczególnych modułów i stanowisk dydaktycznych.

 

Dedykowany interfejs oprogramowania dla stanowiska do badania pomp wirowych i wyporowych (H85V) z możliwością wyboru testowanego typu pompy oraz czytelnymi obszarami danych pomiarowych i obliczeniowych.

 

Dodatkowo oprogramowanie VDAS® umożliwia wykonanie wielu operacji z wykorzystaniem danych:

  • Wykonywanie pomiarów w interwałach czasowych lub sczytanie wyników w dowolnym momencie
  • Zestawienie danych w tabeli
  • Kreślenie wykresów w czasie rzeczywistym
  • Eksport i import danych w formacie domyślnym - możliwość zapisania wyników eksperymentu i dalszego ich opracowania na innym komputerze bez dostępu do stanowiska badawczego np. przez studentów (oprogramowanie jest darmowe, dostępne do pobrania ze strony producenta)
  • Eksport danych do pliku CSV - możliwość opracowania wyników eksperymentu w arkuszu kalkulacyjnym
  • Możliwość edytowania predefiniowanych formuł oraz wprowadzania własnych
  • Możliwość wprowadzania danych zewnętrznych

 

Więcej informacji na temat funkcjonalności oprogramowania VDAS dla tego stanowiska pojawi się wkrótce.

 Stanowisko umożliwia przeprowadzenie eksperymentów z zakresu:

  • Badanie wydajności pracy siedmiu różnych typów pomp
    • Pompa wyporowa zębata
    • Pompa wyporowa tłokowa
    • Pompa wirowa odśrodkowa
    • Pompa wirowa osiowa/śmigłowa
    • Pompa wyporowa łopatkowa
    • Pompa wyporowa krzywkowa
    • Pompa wirowa z wirnikiem kanałowym
  • Włączanie pompy do obwodu hydraulicznego z wykorzystaniem szybkozłączy
  • Tworzenie charakterystyk pracy każdej z pomp na podstawie danych pomiarowych
  • Badanie, analiza i porównywanie charakterystyk pracy pomp różnego typu

Wymiary i masa:

  • Jednostka główna: 1075 mm x 730 mm x 1750 mm (wysokość), 149 kg

Minimalna powierzchnia wymagana do komfortowej i bezpiecznej obsługi urządzenia:

  • 3 m x 2 m - powierzchnia wypoziomowana

Media:

  • Zasilanie jednofazowe 220-240 VAC, 20 A - wyprowadzenie inne niż typowe gniazdo sieciowe, wtyk i gniazdo o zwiększonej odporności prądowej
  • Wyprowadzenie wody i kratka ściekowa (odpływ) w lub tuż przy podłodze aby umożliwić napełnienie i opróżnienie wbudowanego zbiornika urządzenia

Parametry techniczne pomp:
H85 tabelka porównanie pomp

Zapytaj o produkt