Stanowisko do badania silnika turboodrzutowego

Nr kat.: GT100
Liczba odwiedzin: 227
Typ urządzenia Urządzenie dydaktyczne
Poziom kształcenia
  • Szkoła średnia ogólnokształcąca
  • Szkoła średnia techniczna
Karta katalogowa produktu (ENG) Link »»»
Katalog produktów producenta Link »»»

 GT100 02

W pełni samowystarczalne, wyposażone w aparaturę pomiarową, dydaktyczne stanowisko jednowałowej turbiny gazowej. Urządzenie umożliwia przeprowadzenie kompleksowych, ale przede wszystkim praktycznych badań zasady działania i charakterystyki pracy turbiny gazowej zasilanej naftą.

Konstrukcja urządzenia wykonana została w oparciu o stalową ramę. Głównymi komponentami są wytwornica gazu, komora spalania, zbiorniki oleju i paliwa oraz pompy, a także niezbędna aparatura, w tym przyrządy pomiarowe i osłony. Ponad instalacją znajduje się panel operatorski z elementami sterującymi oraz wyświetlaczami wskazującymi parametry pracy poszczególnych komponentów. Na panel naniesiono kolorowy schemat instalacji, dzięki czemu łatwo jest zrozumieć zasadę jej działania.  

Powietrze przez zbiornik wstępny trafia do sprężarki, a następnie wtłaczane jest do komory spalania. Paliwo natomiast ze zbiornika paliwa do komory spalania wtryskiwane jest przez specjalną dyszę z wykorzystaniem pompy paliwa. Zapłon mieszanki paliwowo-powietrznej realizowany jest przez wysokoenergetyczną iskrę. Mieszanka przepływa przez turbinę promieniową i trafia do dyszy napędowej o zmiennej powierzchni. Spaliny kierowane są do układu odprowadzania spalin. Komorę spalania zaprojektowano tak, aby zapewniała bardzo dobre warunki spalania paliwa, niskie straty ciśnienia oraz dobrą stabilność płomienia w szerokim zakresie parametrów tego procesu. Prędkość jest regulowana za pomocą zaworu sterującego przepływem paliwa, dzięki czemu zniwelowane jest prawdopodobieństwo jej przekroczenia.

Urządzenie wyposażono w układ olejowy wyposażony w filtry i układ wodnego chłodzenia oleju.

Rozruch systemu jest półautomatyczny i w pełni zabezpieczony, a zarówno procedura startu, jak i zatrzymania pracy silnika sterowana jest przez elektroniczny układ logiczny. W przypadku popełnienia błędu przez użytkownika, układ zatrzyma pracę silnika w celu zachowania bezpieczeństwa osób w pobliżu urządzenia, jak i samego urządzenia.

Za pomocą cyfrowych wyświetlaczy wskazywana jest wartość prędkości obrotowej wału, wartości ciśnień i temperatur oraz przepływ paliwa. Mierniki analogowe natomiast wskazują poziom paliwa, ciśnienie paliwa, temperaturę i ciśnienie oleju, a także czas pracy w godzinach.

Stanowisko dydaktyczne GT100 wyposażone jest w możliwość podłączenia do komputera PC, a ze strony producenta można pobrać dedykowane oprogramowanie ze specjalnie zaprojektowanym interfejsem dydaktycznym. Oprogramowanie umożliwia wyświetlanie danych pomiarowych, tworzenie graficznych charakterystyk zależności, dogłębną analizę pomiarów oraz ich zapis do późniejszego opracowania.

W naszej ofercie znajduje się również alternatywna wersja tego stanowiska: GT100RS - Stanowisko do badania silnika turboodrzutowego z dopalaniem gazów wylotowych.

Wymiary i waga: 1350 mm x 1700 mm x 750 mm, 260 kg

Każdy moduł i stanowisko eksperymentalne wyposażone są w instrukcję obsługi i/lub materiał dydaktyczny[1].

Gwarancja: 5 lat

Stanowisko wykonane zgodnie z najnowszymi wymogami Unii Europejskiej.


Stanowisko umożliwia przeprowadzenie eksperymentów z zakresu:

  • Wpływ prędkości obrotowej i powierzchni dyszy napędowej na wytwarzanie ciągu
  • Sprawność izentropowa, politropowa i mechaniczna sprężarki, komory spalania i turbiny
  • Stosunki ciśnień turbiny i sprężarki oraz bezwymiarowe charakterystyki pracy
  • Straty ciśnienia w komorze spalania oraz sprawność procesu spalania
  • Jednostkowe zużycie paliwa, sprawność cieplna, obieg powietrzny, sprawność silnika oraz bilans cieplny

[1] Więcej na ten temat dowiesz się przesyłając zapytanie na: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Prezentacja przygotowana przez studentów z Uniwersytetu w Derby:


Prezentacja producencka wersji GT100RS z układem dopalania gazów wylotowych:

Zapytaj o produkt