Stanowisko do badania silnika turboodrzutowego z dopalaniem gazów wylotowych

Nr kat.: GT100RS
Liczba odwiedzin: 535
Typ urządzenia Urządzenie dydaktyczne
Poziom kształcenia
  • Szkoła średnia ogólnokształcąca
  • Szkoła średnia techniczna
Karta katalogowa produktu (ENG) Link »»»
Katalog produktów producenta Link »»»

 GT100RS 02

W pełni samowystarczalne, wyposażone w aparaturę pomiarową, dydaktyczne stanowisko jednowałowej turbiny gazowej. Urządzenie umożliwia przeprowadzenie kompleksowych, ale przede wszystkim praktycznych badań zasady działania i charakterystyki pracy turbiny gazowej zasilanej naftą wyposażonej w układ dopalania gazów wylotowych.

Konstrukcja urządzenia wykonana została w oparciu o stalową ramę. Głównymi komponentami są wytwornica gazu, komora spalania, zbiorniki oleju i paliwa oraz pompy, a także niezbędna aparatura, w tym przyrządy pomiarowe i osłony. Ponad instalacją znajduje się panel operatorski z elementami sterującymi oraz wyświetlaczami wskazującymi parametry pracy poszczególnych komponentów. Na panel naniesiono kolorowy schemat instalacji, dzięki czemu łatwo jest zrozumieć zasadę jej działania.  

Powietrze przez zbiornik wstępny i odpowiednio skalibrowaną dyszę trafia do sprężarki, a następnie wtłaczane jest do komory spalania. Paliwo natomiast ze zbiornika paliwa do komory spalania wtryskiwane jest przez specjalną dyszę z wykorzystaniem pompy paliwa. Zapłon mieszanki paliwowo-powietrznej realizowany jest przez wysokoenergetyczną iskrę. Gazy przepływają przez turbinę promieniową, a następnie kierowane są do układu dopalania gazów wylotowych. W ten sposób podnosi się ich temperaturę i prędkość przepływu. Gazy następnie trafiają do dyszy napędowej o zmiennej powierzchni. Spaliny kierowane są do układu odprowadzania spalin. Komorę spalania zaprojektowano tak, aby zapewniała bardzo dobre warunki spalania paliwa, niskie straty ciśnienia oraz dobrą stabilność płomienia w szerokim zakresie parametrów tego procesu. Prędkość jest regulowana za pomocą zaworu sterującego przepływem paliwa, dzięki czemu zniwelowane jest prawdopodobieństwo jej przekroczenia.

Niezależna aparatura dostosowuje dawkowanie paliwa do sekcji dopalania gazów wylotowych. Tam powtórny zapłon w celu spalenia dostarczonego paliwa realizowany jest za pomocą dodatkowej iskry zapłonowej. W tym procesie wykorzystywany jest pozostały w spalinach tlen.

Urządzenie wyposażono w układ olejowy wyposażony w filtry i układ wodnego chłodzenia oleju.

Programowalny sterownik PLC steruje procesem rozruchu i wygaszania pracy turbiny. W przypadku popełnienia błędu przez użytkownika, układ zatrzyma pracę silnika w celu zachowania bezpieczeństwa osób w pobliżu urządzenia, jak i samego urządzenia. Sterownik uruchamia również wentylatory chłodzące urządzenie po jego pracy. Cyfrowe i analogowe mierniki wskazują istotne wartości pomiarowe takie jak ciśnienia i temperatury w charakterystycznych punktach układu oraz natężenie przepływu paliwa, czy też jego poziom (i wiele więcej).

Stanowisko dydaktyczne GT100RS wyposażone jest w możliwość podłączenia do komputera PC, a ze strony producenta można pobrać dedykowane oprogramowanie ze specjalnie zaprojektowanym interfejsem dydaktycznym. Oprogramowanie umożliwia wyświetlanie danych pomiarowych, tworzenie graficznych charakterystyk zależności, dogłębną analizę pomiarów oraz ich zapis do późniejszego opracowania.

W naszej ofercie znajduje się również alternatywna wersja tego stanowiska: GT100 - Stanowisko do badania silnika turboodrzutowego (bez układu dopalania gazów wylotowych).

Wymiary i waga: 1350 mm x 1200 mm x 1721 mm, 260 kg

Każdy moduł i stanowisko eksperymentalne wyposażone są w instrukcję obsługi i/lub materiał dydaktyczny[1].

Gwarancja: 5 lat

Stanowisko wykonane zgodnie z najnowszymi wymogami Unii Europejskiej.


Stanowisko umożliwia przeprowadzenie eksperymentów z zakresu:

Badania układu turbiny, układu dopalania gazów wylotowych i dyszy napędowej o zmiennej powierzchni pod kątem wydajności i sprawdzenia zagadnień takich jak:

  • Ciąg jednostkowy i zużycie paliwa
  • Straty i współczynniki straty ciśnienia
  • Sprawności: cieplna, napędowa, izentropowa i mechaniczna
  • Praca i moc układu
  • Ciąg z i bez układu dopalania gazów wylotowych
  • Wpływ zmiennej powierzchni dyszy napędowej na ciąg

[1] Więcej na ten temat dowiesz się przesyłając zapytanie na: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Wymagana powierzchnia:

Stanowisko z uwzględnieniem zwykłej obsługi wymaga powierzchni około 1500 x 1500 mm, solidnego, wypoziomowanego podłoża z dostępem do ściany z wywiewnym kanałem wentylacyjnym.

W celu przeprowadzenia konserwacji i napełniania zbiornika paliwem należy uwzględnić dodatkowe 500 mm z tyłu urządzenia oraz 1000 mm po obu bokach.

Zasilanie elektryczne:

Gniazdo sieciowe 230 VAC, 50 Hz, jednofazowe, zabezpieczone wyłącznikiem nadprądowym co najmniej 17 A z bolcem uziemiającym.

Zasilanie wody i odpływ:

Dostęp do zasilania zimnej wody bieżącej (poniżej 10°C) o natężeniu przepływu co najmniej 18 litrów na minutę z możliwością odprowadzenia jej do odpowiedniego odpływu.

Odprowadzanie spalin:

Kanał wykonany z materiału odpornego na wysokie temperatury o średnicy co najmniej 200 mm wyprowadzony np. na zewnątrz pomieszczenia.

Uwaga: Ze względu na zróżnicowane warunki lokalne na wyposażeniu stanowiska dydaktycznego nie znajduje się kanał odprowadzania spalin.

Odpowietrzenie zbiornika oleju:

Wężyk o średnicy 19 mm wyprowadzony na zewnątrz pomieszczenia.

Wentylacja pomieszczenia:

Zakładając temperaturę wewnątrz pomieszczenia 20°C, wentylacja o przepustowości co najmniej ok. 4000 m3/h.

Prezentacja producencka:


Prezentacja producencka (2015):

Zapytaj o produkt