Drgania giętne i krytyczna prędkość obrotowa wału

Nr kat.: TM1001
Liczba odwiedzin: 2161
Typ urządzenia Urządzenie dydaktyczne
Poziom kształcenia Szkoła średnia ogólnokształcąca
Karta katalogowa produktu (ENG) Link »»»
Katalog produktów producenta

TM1001 02

 • Samowystarczalne, nastawiane na blat roboczy stanowisko demonstrujące zjawisko występowania drgań giętnych obracających się wałów oraz wpływ jaki mają długość i średnica wału oraz warunki podparcia jego końców
 • Przeprowadzane eksperymenty są atrakcyjne wizualnie, przez co stanowisko to idealnie nadaje się do przeprowadzania demonstracji przed całą grupą studentów
 • Demonstracja występowania prędkości krytycznych oraz jak można je przewidzieć
 • Dodatkowe łożyska i odważniki dostarczone w zestawie umożliwiają symulowanie różnych warunków pracy obracających się wałów: swobodne-swobodne, sztywne-swobodne, sztywne-sztywne mocowanie końców wału, obciążenie punktowe i obciążenie mimośrodowe wału
 • W zestawie znajdują się wszystkie niezbędne do łatwej obsługi urządzenia narzędzia
 • W zestawie znajdują się różnej średnicy i długości wały w celu demonstracji wpływu tych własności na omawiane zjawiska
 • W pełni zabudowane elementy ruchome stanowiska i zamykana obudowa zapewniają bezpieczną obsługę
 • Opcjonalny stroboskop umożliwia "zamrożenie" obrazu w celu obserwacji kształtu wału podczas eksperymentów 

 TM1001 02

Stanowisko do badania drgań giętnych i krytycznej prędkości obrotowej wału TM1001 umożliwia prezentację zjawiska powstawania drgań poprzecznych i wirów podczas obracania się wałów z określoną częstotliwością. Pomaga to przyszłym inżynierom zrozumieć problematykę stosowania długich wałów i uwzględniać zachodzące zjawiska już na etapie projektowym.

Stanowisko składa się z dwóch części i przeznaczone jest do użytkowania na solidnym, stabilnym blacie roboczym.

Jednostka główna to rama z profili aluminiowych, na której zamocowano silnik o regulowanej prędkości obrotowej stanowiący siłę napędową dla poziomego wału testowego. Wał mocowany jest w dwóch łożyskach, jedno z nich po stronie silnika, a drugie na przeciwnym końcu. Końcowe łożysko ma możliwość przemieszczania się (posuwu) w obudowie, aby dostosowywać się do długości wału, która zmienia się gdy występuje zjawisko wirowania. Podobnie jak w przypadku belki na podporach punktowych, oba łożyska umożliwiają swobodny ruch kątowy wału (swobodne podparcie jego końców). W zestawie znajdują się dodatkowe łożyska ograniczające ruch kątowy wału w celu zasymulowania sztywnego zamocowania jego końców.

Dwie ruchome, nylonowe tuleje pomagają ograniczyć amplitudę drgań wału przed osiągnięciem zbyt wysokich wartości. Przesuwna płytka z linką daje możliwość studentom dodatkowego ograniczenia wału podczas przeprowadzania wybranych eksperymentów, dzięki czemu można osiągnąć drugą prędkość krytyczną wału (ang. second mode whirl speed). Po stronie łożyska napędowego znajduje się czujnik mierzący prędkość obrotową wału. Sygnał ten przesyłany jest do modułu sterującego. Stanowisko wyposażono w zdejmowaną osłonę bezpieczeństwa z wbudowanym zamkiem magnetycznym. Osłona ta otacza wał podczas pracy, a jej zamontowanie jest niezbędne do uruchomienia silnika.

Moduł sterujący wyposażono w system sterowania napędem silnika o zmiennej prędkości obrotowej oraz układ pomiarowy z wyświetlaczem, informującym o zmierzonej prędkości obrotowej wału. Moduł ten posiada również wyjście wyzwalacza do stosowania wraz z opcjonalnym stroboskopem.

Podczas stosowania urządzenia w zaciemnionej pracowni, opcjonalny stroboskop umożliwia przeprowadzenie atrakcyjnych wizualnie demonstracji zmian kształtu wału, gdy osiąga on prędkości obrotowe występowania drgań giętnych.

W zestawie ze stanowiskiem dostarczony jest zestaw wałów o różnych długościach i średnicach w celu przedstawienia wpływu tych własności na występowanie drgań giętnych i prędkości krytycznej. Na wyposażeniu znajdują się również odważniki umożliwiające demonstrację wpływu obciążenia punktowego na omawiane zjawiska. W jednym z odważników wykonano dodatkowy otwór, aby umożliwić mimośrodowe obciążenie wału. Dzięki temu możliwym jest zaobserwowanie przesunięcia fazowego między obciążeniem a ugięciem (do obserwacji tego zjawiska niezbędnym jest stosowanie opcjonalnego stroboskopu).

Dodatkowo w zestawie znajdują się:

 • Wały ze stali miękkiej (szt. x średnica x długość)
  • 1 x 3 mm x 750 mm
  • 1 x 3 mm x 900 mm
  • 1 x 6 mm x 900 mm
  • 1 x 7 mm x 900 mm (do stosowania z obciążnikami)
 • Odważniki
  • 2 x 300 g
  • 1 x 400 g
  • 1 x 300 g z otworem umożliwiającym mimośrodowe obciążenie wału

Wymiary i waga: 

 • Jednostka główna: 1460 mm x 270 mm x 400 mm, 35 kg
 • Moduł sterujący: 400 mm x 180 mm x 360 mm, 8 kg

Każdy moduł i stanowisko eksperymentalne wyposażone są w instrukcję obsługi i/lub materiał dydaktyczny[1].

Gwarancja: 5 lat

Stanowisko wykonane zgodnie z najnowszymi wymogami Unii Europejskiej.


[1] Więcej na ten temat dowiesz się przesyłając zapytanie na: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Stanowisko umożliwia przeprowadzenie eksperymentów z zakresu:

 • Podstawowa demonstracja obracania się wału i drgań giętnych
 • Wpływ na rotację wału jego długości i średnicy
 • Wpływ na rotację wału mocowania jego końców (typ podpory)
 • Wpływ obciążenia na rotację wału (jeden lub dwa odważniki)
 • Wpływ na rotację wału obciążenia mimośrodowego

Wymagana powierzchnia:

Blat warsztatowy lub stół laboratoryjny z wydzieloną powierzchnią o wymiarach około 1500 mm x 800 mm. Stół musi być stabilny i solidny, ze względu na drgania powodowane przez stanowisko podczas pracy.

Zasilanie elektryczne:

Gniazdo sieciowe 230 VAC, 50 Hz, jednofazowe z bolcem uziemiającym.

  ST1 04

Stroboskop – ST1

Jest to bardzo dokładny, przenośny stroboskop, dzięki któremu możliwym jest uzyskanie od 30 do 300000 mignięć na minutę (FPM). Wyposażony jest w wielopunktowe źródło światła LED oraz wyświetlacz LCD. Umożliwia „zamrożenie” obrazu poprzez oświetlenie go z odpowiednią częstotliwością, co jest pomocne w zaobserwowaniu i zrozumieniu wybranych zjawisk.

Karta katalogowa produktu (eng).

 Producencka prezentacja stanowiska TM1001:

 

Zapytaj o produkt