Wyrównoważanie statyczne i dynamiczne

Nr kat.: TM1002
Liczba odwiedzin: 2754
Typ urządzenia Urządzenie dydaktyczne
Poziom kształcenia
  • Szkoła podstawowa
  • Szkoła średnia ogólnokształcąca
Karta katalogowa produktu (ENG) Link »»»
Katalog produktów producenta

TM1002 wywazanie statyczne dynamiczne 02

  • Samowystarczalne, nastawiane na blat roboczy stanowisko dydaktyczne przeznaczone do obsługi przez studentów oraz przeprowadzania prezentacji zachodzących zjawisk
  • Demonstracja procesu wyrównoważania poziomego wału z układem dwóch, trzech lub czterech obracających się mas
  • Niezależna analiza wyrównoważania statycznego i dynamicznego
  • W zestawie znajdują się cztery demontowalne odważniki/bloczki z różnymi wkładkami, umożliwiającymi wytworzenie całego spektrum momentów
  • Kątomierz, pozioma skala liniowa i suwakowy wskaźnik umożliwiają dokładne rozmieszczenie odważników
  • Elastyczne wsporniki platformy testowej umożliwiają drgania badanego układu podczas testów wyrównoważania dynamicznego
  • Zamykana, przezroczysta osłona bezpieczeństwa

 

 Producencka prezentacja stanowiska TM1002:

 TM1002 wywazanie statyczne dynamiczne 02

Stanowisko do badania procesu wyrównoważania (wyważania) statycznego i dynamicznego układu obracających się mas TM1002 umożliwia studentom przeprowadzanie eksperymentów z tego zakresu oraz porównywanie otrzymanych wyników z przewidywaniami teoretycznymi.

Badany układ zamocowany jest na platformie, która wsparta jest na czterech elastycznych wspornikach na solidnej konstrukcji urządzenia. Układ składa się z wyważonego, stalowego wału wspartego poziomo na niskociernych łożyskach. W zestawie znajdują się cztery odważniki/bloczki wykorzystywane jako obracające się masy. Odważniki te mogą być mocowane na wale w dowolnym punkcie w osi poziomej i pod dowolnym kątem względnym. Bloczki różnią się od siebie okrągłymi, wyjmowanymi wkładkami, dzięki czemu układ można zbudować z czterech odważników o różnych masach i momentach. Bez wkładek bloczki są identyczne, co wykorzystuje się w prostych testach wyrównoważania.

W zestawie znajduje się przedłużenie wału z kołem pasowym, które można zamocować do wału testowego. Do koła, za pośrednictwem nawiniętego sznurka podczepia się zewnętrzne odważniki (dostarczone w zestawie), dzięki czemu można dokładnie zmierzyć moment każdego z wyważanych bloczków.

Badany układ wyposażono w kątomierz, znajdujący się na końcu wału oraz skalę liniową z suwakiem, pod wałem. Dzięki temu można dokładnie zmierzyć pozycję horyzontalną i kątową wyważanych bloczków.

Urządzenie wyposażono w silnik elektryczny, który poprzez koło pasowe wprawia wał w ruch obrotowy podczas doświadczeń związanych z wyrównoważaniem dynamicznym. Zastosowanie elastycznych wsporników platformy umożliwia występowanie widocznych drgań, które świadczą o braku równowagi badanego układu. Po zdjęciu pasa napędowego możliwym jest przeprowadzenie testu wyrównoważania statycznego (wał powinien pozostać nieruchomo w dowolnej pozycji kątowej).

Przezroczysta osłona zabezpiecza użytkownika podczas przeprowadzania prób dynamicznych, gdy wał i bloczki obracają się. Mocowanie osłony wyposażono w blokadę, która uniemożliwia pracę silnika, gdy osłona jest zdemontowana.


Wymiary i waga: 600 mm x 600 mm x 360 mm, 18 kg

Każdy moduł i stanowisko eksperymentalne wyposażone są w instrukcję obsługi i/lub materiał dydaktyczny[1].

Gwarancja: 5 lat

Stanowisko wykonane zgodnie z najnowszymi wymogami Unii Europejskiej.


[1] Więcej na ten temat dowiesz się przesyłając zapytanie na: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Stanowisko umożliwia przeprowadzenie eksperymentów z zakresu:

  • Demonstracja prostego, statycznego i dynamicznego wyrównoważania układu dwóch, trzech lub czterech obracających się mas
  • Wyrównoważanie dynamiczne układów obracających się mas za pomocą metody analitycznej i wektorowej (trójkąt lub wielobok sił)

Wymagana powierzchnia:

Blat warsztatowy lub stół laboratoryjny z wydzieloną powierzchnią o wymiarach co najmniej 600 mm x 600 mm.

Zasilanie elektryczne:

Gniazdo sieciowe 230 VAC, 50 Hz, jednofazowe z bolcem uziemiającym.

Lublin, Politechnika Lubelska, Wydział Mechaniczny

Stanowisko do przeprowadzania testów wyrównoważania statycznego i dynamicznego (TM1002) dostarczyliśmy do Centrum Innowacji i Zaawansowanych Technologii Wydziału Mechanicznego Politechniki Lubelskiej.

Zapytaj o produkt