Żyroskop

Nr kat.: TM1004
Liczba odwiedzin: 2033
Typ urządzenia Urządzenie dydaktyczne
Poziom kształcenia Szkoła średnia ogólnokształcąca
Karta katalogowa produktu (ENG) Link »»»
Katalog produktów producenta

TM1004 zyroskop 06

  • Demonstracja zależności pomiędzy efektem żyroskopowym, a prędkościami wirnika i precesji
  • Przenośne stanowisko niewielkich rozmiarów, nastawiane na blat roboczy, odpowiednie do przeprowadzania demonstracji w pracowni lub eksperymentów w małych grupach
  • Demonstowalna osłona z zamkiem bezpieczeństwa umożliwia studentom obserwację pracy żyroskopu w bezpiecznych warunkach
  • Silniki napędzające żyroskop obracają się zgodnie i przeciwnie do ruchu wskazówek zegara, aby zagwarantować możliwie obszerną prezentację procesów
  • Unikalne, multifunkcyjne regulatory umożliwiają zgrubną i precyzyjną regulację prędkości i kierunku obrotów silników
  • Wbudowane wyświetlacze zapewniające bezpośredni pomiar siły odchylającej żyroskopu, momentów i prędkości
  • Stanowisko kompatybilne z systemem akwizycji danych VDAS umożliwiającym połączenie z komputerem PC

 TM1002 wywazanie statyczne dynamiczne 02

Podstawa stanowiska dydaktycznego do badania układu żyroskopu TM1004, zawierająca całą niezbędną aparaturę, wspiera ramę gimbala, czyli uchwytu zapewniającego swobodę obrotu mechanizmu żyroskopowego w każdym kierunku. W nim zamocowany jest zespół żyroskopu, wykonujący ruch obrotowy i precesyjny. Całość znajduje się pod przezroczystą osłoną.

Wirnik silnika elektrycznego posiada wspólny, horyzontalnie podparty wał z kołem zamachowym, co tworzy żyroskop. Drugi silnik elektryczny za pośrednictwem przekładni pasowej obraca platformę pod żyroskopem, powodując ruch precesyjny wokół osi pionowej. Oba silniki mogą pracować ze zmienną prędkością obrotową, zgodnie i przeciwnie do ruchu wskazówek zegara. Czujniki wbudowane w urządzenie mierzą prędkość obrotową wirnika i ruchu precesyjnego.

Kolejny czujnik mierzy siłę odchylającą oddziałującą na żyroskop w górę lub w dół w znanej odległości od jego osi obrotu. Dzięki temu możliwym jest obliczenie momentu obrotowego, czy też efektu żyroskopowego.

Przezroczysta osłona w kształcie kopuły posiada wbudowany zamek bezpieczeństwa, który odcina zasilanie silników, gdy osłona jest zdjęta. Dzięki temu studenci w bezpiecznych warunkach mogą obserwować i badać zasadę działania żyroskopu, zachowując możliwość zdjęcia pokrywy i analizy komponentów urządzenia.

W obudowie urządzenia, czyli jego podstawie zamontowano przyciski i pokrętła sterujące silnikami oraz wyświetlacze wskazujące mierzone wartości. Użytkownik może określać kierunek obrotu silników, zgrubnie i precyzyjnie regulować ich prędkość obrotową oraz korzystać z funkcji „naciśnij by zatrzymać”. Na wyświetlaczach pokazywane są prędkości obrotów wirnika i precesji w obrotach na minutę i radianach na sekundę oraz wartości siły i momentu.

Stanowisko TM1004 jest wspierane przez opcjonalny system akwizycji danych VDAS® firmy TecQuipment. Po podłączeniu do modułu VDAS-B możliwym jest połączenie systemu żyroskopowego z komputerem w celu przesyłania danych pomiarowych w czasie rzeczywistym, wykonywania obliczeń oraz kreślenia wykresów. Wszystko to odbywa się w dedykowanym oprogramowaniu ze specjalnie zaprojektowanym interfejsem i pozwala uprościć i skrócić procedurę przeprowadzania eksperymentów, pozostawiając przestrzeń na skupienie się na tym, co najważniejsze.


Wymiary i waga: 600 mm x 600 mm x 370 mm, 17 kg

Każdy moduł i stanowisko eksperymentalne wyposażone są w instrukcję obsługi i/lub materiał dydaktyczny[1].

Gwarancja: 5 lat

Stanowisko wykonane zgodnie z najnowszymi wymogami Unii Europejskiej.


[1] Więcej na ten temat dowiesz się przesyłając zapytanie na: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Stanowisko umożliwia przeprowadzenie eksperymentów z zakresu:

  • Kierunek efektu żyroskopowego (w odniesieniu do ruchu precesyjnego i kierunku obrotu wirnika/bąka)
  • Pomiary efektu żyroskopowego (w odniesieniu do prędkości ruchu precesyjnego i prędkości ruchu obrotowego wirnika/bąka)

Wymagana powierzchnia:

Blat warsztatowy lub stół laboratoryjny z wydzieloną powierzchnią o wymiarach co najmniej 600 mm x 600 mm oraz dodatkowe miejsce na moduł akwizycji danych VDAS-B i komputer, jeśli są używane.

Zasilanie elektryczne:

Gniazdo sieciowe 230 VAC, 50 Hz, jednofazowe z bolcem uziemiającym.

 

 VDAS B 04

System Akwizycji Danych do montażu na blacie – VDAS-B (MKII)

Urządzenie pozwala na wyświetlanie w czasie rzeczywistym dokonywanych pomiarów, przeprowadzanie kalkulacji, wyrysowywanie wykresów, a także zapisywanie danych na dysk komputera. Przeznaczone do współpracy z wybranymi stanowiskami dydaktycznymi firmy TecQuipment.

Wymiary i waga:

  • VDAS-B do montażu na blacie: 330 mm x 205 mm x 45 mm, 2 kg
  • VDAS-F do montażu na ramie: 190 mm x 130 mm x 445 mm, 4,5 kg

Dodatkowe informacje:

  • Współpracuje z komputerami z systemem Microsoft Windows 7 lub nowszym
  • Łączność z komputerem za pośrednictwem złącza USB

Karta katalogowa produktu (eng).

Producencka prezentacja stanowiska TM1004:

 

Zapytaj o produkt