Siła odśrodkowa

Nr kat.: TM1005
Liczba odwiedzin: 1807
Typ urządzenia Urządzenie dydaktyczne
Poziom kształcenia
 • Szkoła podstawowa
 • Szkoła średnia ogólnokształcąca
Karta katalogowa produktu (ENG) Link »»»
Katalog produktów producenta

TM1005 sila odsrodkowa 06

 • Demonstracja zależności między siłą odśrodkową, masą obracającego się ciała, jego odległością od osi obrotu oraz prędkością obrotową.
 • Wyważony mechanizm umożliwiający wykonanie dokładnych pomiarów
 • Przenośne stanowisko niewielkich rozmiarów, nastawiane na blat roboczy, odpowiednie do przeprowadzania demonstracji w pracowni lub eksperymentów w małych grupach
 • Demonstowalna osłona z zamkiem bezpieczeństwa umożliwia studentom obserwację pracy obrotowego mechanizmu w bezpiecznych warunkach
 • Unikalny, multifunkcyjny regulator umożliwia zgrubną i precyzyjną regulację prędkości i kierunku obrotów platformy
 • Na wyposażeniu zestaw odważników do stosowania w różnych eksperymentach
 • Stanowisko kompatybilne z systemem akwizycji danych VDAS umożliwiającym połączenie z komputerem PC

 TM1005 sila odsrodkowa 02

Podstawa stanowiska dydaktycznego do badania siły odśrodkowej TM1005, zawierająca całą niezbędną aparaturę, wspiera mechanizm z platformą obrotową, na którym można umieszczać odważniki w różnej pozycji promieniowej. Platforma wprawiana jest w ruch obrotowy przez silnik elektryczny za pośrednictwem przekładni pasowej. Silnik może pracować z regulowaną prędkością obrotową w kierunku zgodnym i przeciwnym do ruchu wskazówek zegara. Wbudowany czujnik mierzy prędkość obrotową platformy.

Mechanizm do mocowania odważników wyposażono w trzy ramiona. Dwa zewnętrzne umożliwiają zamocowanie dowolnego z zestawu odważników w jednej z pięciu pozycji promieniowych. Czujnik obciążenia mierzy wartość siły odśrodkowej powodowanej przez wybrany odważnik obracający się po zadanym torze promieniowym. Na środkowym (trzecim) ramieniu mocuje się równoważny, promieniowo przeciwstawny odważnik. Zapobiega to powstawaniu niepożądanych drgań, które negatywnie wpływałyby na dokładność pomiarów.

Przezroczysta osłona w kształcie kopuły posiada wbudowany zamek bezpieczeństwa, który odcina zasilanie silnika, gdy osłona jest zdjęta. Dzięki temu studenci w bezpiecznych warunkach mogą obserwować i badać mechanizm obrotowy, zachowując możliwość zdjęcia pokrywy i wymiany odważników lub zmiany ich pozycji.

W obudowie urządzenia, czyli jego podstawie zamontowano pokrętło sterujące pracą silnika oraz wyświetlacz wskazujący mierzone wartości. Użytkownik może określać kierunek obrotu platformy, zgrubnie i precyzyjnie regulować jej prędkość obrotową oraz korzystać z funkcji „naciśnij by zatrzymać”. Na wyświetlaczu wskazywana jest wartość prędkości obrotowej platformy w obrotach na minutę i radianach na sekundę oraz wartości siły odśrodkowej.

Stanowisko TM1005 jest wspierane przez opcjonalny system akwizycji danych VDAS® firmy TecQuipment. Po podłączeniu do modułu VDAS-B możliwym jest połączenie systemu badania siły odśrodkowej z komputerem w celu przesyłania danych pomiarowych w czasie rzeczywistym, wykonywania obliczeń oraz kreślenia wykresów. Wszystko to odbywa się w dedykowanym oprogramowaniu ze specjalnie zaprojektowanym interfejsem i pozwala uprościć i skrócić procedurę przeprowadzania eksperymentów, pozostawiając przestrzeń na skupienie się na tym, co najważniejsze.


Wymiary i waga: 600 mm x 600 mm x 370 mm, 18,5 kg

Każdy moduł i stanowisko eksperymentalne wyposażone są w instrukcję obsługi i/lub materiał dydaktyczny[1].

Gwarancja: 5 lat

Stanowisko wykonane zgodnie z najnowszymi wymogami Unii Europejskiej.


[1] Więcej na ten temat dowiesz się przesyłając zapytanie na: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Stanowisko umożliwia przeprowadzenie eksperymentów z zakresu:

Określanie zależności między siłą odśrodkową, masą obracającego się ciała, jego odległością od osi obrotu (pozycją promieniową) oraz prędkością obrotową.

Wymagana powierzchnia:

Blat warsztatowy lub stół laboratoryjny z wydzieloną powierzchnią o wymiarach co najmniej 600 mm x 600 mm oraz dodatkowe miejsce na moduł akwizycji danych VDAS-B i komputer, jeśli są używane.

Zasilanie elektryczne:

Gniazdo sieciowe 230 VAC, 50 Hz, jednofazowe z bolcem uziemiającym.

 

 VDAS B 04

System Akwizycji Danych do montażu na blacie – VDAS-B (MKII)

Urządzenie pozwala na wyświetlanie w czasie rzeczywistym dokonywanych pomiarów, przeprowadzanie kalkulacji, wyrysowywanie wykresów, a także zapisywanie danych na dysk komputera. Przeznaczone do współpracy z wybranymi stanowiskami dydaktycznymi firmy TecQuipment.

Wymiary i waga:

 • VDAS-B do montażu na blacie: 330 mm x 205 mm x 45 mm, 2 kg
 • VDAS-F do montażu na ramie: 190 mm x 130 mm x 445 mm, 4,5 kg

Dodatkowe informacje:

 • Współpracuje z komputerami z systemem Microsoft Windows 7 lub nowszym
 • Łączność z komputerem za pośrednictwem złącza USB

Karta katalogowa produktu (eng).

Producencka prezentacja stanowiska TM1005:

 

Zapytaj o produkt