Równoważenie sił w układzie mas wykonujących ruch posuwisto-zwrotny

Nr kat.: TM1022V
Liczba odwiedzin: 1793
Typ urządzenia Urządzenie dydaktyczne
Karta katalogowa produktu (ENG) Link »»»
Katalog produktów producenta Link »»»

TM1022V 01

  • Model czterocylindrowego silnika, który przedstawia siły i momenty sił działające podczas ruchu posuwisto-zwrotnego.
  • Urządzenie przystosowane do montażu na stole warsztatowym.
  • Urządzenie ukazuje wpływ działania sił i momentów bezwładności pierwszego i drugiego rzędu, a także jak można je wyrównoważyć i zniwelować drgania.
  • Jednostka sterująca do przetwarzania sygnałów siły i momentu, wyposażona w elektroniczny sterownik napędu, zapewnia dokładną regulację i wyświetlanie prędkości obrotowej silnika.
  • System akwizycji danych pomiarowych VDAS® zintegrowany ze stanowiskiem umożliwia podłączenie do komputera i pokazanie charakterystyki dynamicznej silnika.
  • Symulacja pracy jedno-, dwu- i czterocylindrowego silnika tłokowego.
  • Mechanizm regulacji kąta obrotu wału korbowego, a także dodatkowe obciążniki do dociążenia tłoków.
  • Urządzenie wykonane w sposób umożliwiający szczegółową obserwację zachodzących procesów.
  • Stanowisko posiada instrukcję wykonywania eksperymentów w języku polskim i angielskim.

TM1022V 01

Model czterocylindrowego silnika do doświadczeń z zakresu równoważenia sił w układzie mas wykonujących ruch posuwisto-zwrotny TM1022V. Umożliwia demonstrację i badanie sił i momentów bezwładności pierwszego i drugiego rzędu, które pojawiają się podczas ruchu posuwisto-zwrotnego, a także sposobów ich wyważania. Produkt ten stanowi doskonałe rozwinięcie zakresu nauczania prezentowanego na stanowisku wyrównoważania statycznego i dynamicznego (TM1002).

 

Jednostka badawcza posiada solidny filar o niskiej częstotliwości drgań własnych, który umieszcza się na stole warsztatowym. Podtrzymuje on wspornik, na którym zamocowany jest kompletny model silnika czterocylindrowego. Oddzielna jednostka sterująca wraz z oprzyrządowaniem (w zestawie) steruje silnikiem elektrycznym, który obraca wałem korbowym silnika, a czujnik elektryczny mierzy jego prędkość. Wał korbowy posiada oddzielne sekcje, dzięki którym uczniowie mogą ustawić je względem pozostałych pod różnymi kątami. Środek masy silniki znajduje się na osi wspornika, a czujniki tensometryczne na wsporniku mierzą odkształcenia zginające i skręcające. Przeźroczysta osłona na zawiasach z blokadą umożliwia prostą obsługę i szczegółowe obserwacje, a jednocześnie zapewnia bezpieczeństwo użytkowania.

 

W czasie doświadczeń studenci wyznaczają prędkości rezonansowe silnika, eksperymentują z różnymi konfiguracjami tłoków i mas, aby zrozumieć skutki niewyważenia i metody wyrównoważania. Zintegrowany ze stanowiskiem system akwizycji danych VDAS® przesyła wskazania czujników na komputer za pomocą kabla USB. Oprogramowanie dołączone do stanowiska umożliwia rejestrację, wyświetlanie i zapis danych pomiarowych.


Wymiary i waga stanowiska: 

  • Silnik na wsporniku ok.: 400 x 300 x 410 mm, 35 kg
  • Jednostka sterująca ok.: 620 x 225 x 370 mm, 14 kg

 

Każdy moduł i stanowisko eksperymentalne wyposażone są w instrukcję obsługi i/lub materiał dydaktyczny[1].

Gwarancja: 5 lat

Stanowisko wykonane zgodnie z najnowszymi wymogami Unii Europejskiej.

Stanowisko dydaktyczne zawiera elementy umożliwiające przeprowadzenie eksperymentów z następujących zakresów:

  • Siły i momenty bezwładności pierwszego i drugiego rzędu w popularnych konfiguracjach silników: jedno-, dwu- i czterocylindrowych
  • Siły i momenty pierwszego i drugiego rzędu dla różnych ustawień korby
  • Wpływ dodatkowego obciążenia przyłożonego do jednego lub więcej tłoków dla dowolnego ustawienia korby
  • Porównywanie obliczonych wartości sił i momentów z wartościami zmierzonymi

Wymagana powierzchnia:

Blat warsztatowy lub stół laboratoryjny z wydzieloną powierzchnią o wymiarach co najmniej 1000 mm x 1000 mm. Dodatkowo ważne, aby był on wytrzymały i ciężki ze względu na wibracje powstające w czasie wykonywania doświadczeń. Stół powinien mieć niską częstotliwość drgań własnych.

Zasilanie elektryczne:

Gniazdo sieciowe 230 VAC, 50 Hz, 1,5 A, jednofazowe z bolcem uziemiającym.

Komputer:

Komputer z systemem Windows 7 lub nowszym, na którym będzie można zainstalować aplikację do obsługi systemu akwizycji danych VDAS®.

Pliki

Zapytaj o produkt