Stanowisko modułowe do badania drgań swobodnych

Nr kat.: TM160
Liczba odwiedzin: 626
Typ urządzenia Urządzenie dydaktyczne
Poziom kształcenia Szkoła średnia ogólnokształcąca
Karta katalogowa produktu (ENG) Link »»»
Katalog produktów producenta

TM16X Stanowisko modułowe do badania drgań swobodnych

 

  • Jednostka podstawowa (TM160) to rama aluminiowa do postawienia na blacie stołu, pozwalająca na montaż jednego z 7 wybranych modułów eksperymentalnych z zakresu drgań swobodnych w układach z jednym stopniem swobody i przeprowadzenie doświadczeń przed całą klasą.
  • Moduł do badania wahadła matematycznego i fizycznego (TM161) to zestaw dwóch paneli wraz z akcesoriami do badania prostego ruchu harmonicznego i czynników, które wpływają na okres drgań wahadła. 
  • Moduł do badania wahadeł podwieszanych (TM162) pozwala wykonywać doświadczenia z zakresu swobodnego ruchu oscylacyjnego elementów zawieszonych na dwóch lub trzech cięgnach.
  • Moduł do wyznaczania punktu środka uderzenia wahadła fizycznego (TM163), dla którego prostopadłe siły reakcji w osi obrotu są równe zeru.
  • Moduł do badania drgań swobodnych ciała zawieszonego na sprężynie (TM164) służy do demonstracji i pomiarów częstotliwości drgań w układzie masa-sprężyna, siły tłumienia, a także prawa Hooke'a.
  • Moduł do badania drgań swobodnych skrętnych (TM165) dla krążka przymocowanego do elastycznego pręta.
  • Moduł do badania drgań swobodnych w układzie ze wspornikiem (TM166) przekazuje podstawową wiedzę na temat drgań elementów konstrukcyjnych, metody Rayleigh'a i Dunkerley'a dla częstotliwości drgań własnych.
  • Moduł do badania drgań swobodnych w układzie belki i sprężyny (TM167), gdzie belka z jednej strony jest przymocowana na przegubie obrotowym, a z drugiej zawieszona.
  • Posiada komputerowy system akwizycji danych pomiarowych VDAS® dla modułów: TM164, TM165, TM166 i TM167,
  • Moduły proste, szybkie i bezpieczne w obsłudze przez studentów.
  • Do każdego modułu dołączamy instrukcję obsługi i/lub materiał dydaktyczny[1].

 

Gwarancja: 5 lat

Stanowisko wykonane zgodnie z najnowszymi wymogami Unii Europejskiej.

[1] Więcej na ten temat dowiesz się przesyłając zapytanie na: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.


TM16S Zestaw stanowisk i modułów do badania drgań 02

Stanowisko modułowe do badania drgań swobodnych wraz z wszystkimi modułami doświadczalnymi jest częścią zestawu rozbudowanego (nr kat. TM16S), który zapewnia kompleksowe szkolenie z zakresu drgań swobodnych i wymuszonych.

Karta katalogowa produktu (eng)

TM160 Jednostka podstawowa dla modułów laboratorium: Teoria Maszyn - drgania

Jednostka podstawowa (TM160)

Stabilna, wytrzymała, a zarazem lekka i przenośna aluminiowa konstrukcja do postawienia na blacie stołu. Posiada regulowane nóżki poziomujące. Umożliwia prosty i szybki montaż jednego z 7 wybranych modułów eksperymentalnych z zakresu drgań swobodnych i przeprowadzenie doświadczeń przed całą klasą. Pracownię można wyposażyć w kilka stanowisk i wymiennych modułów, dzięki czemu uczniowie będą mogli prowadzić doświadczenia równocześnie w mniejszych grupach. Do zestawu dołączane jest pudełko na elementy i akcesoria.

Wymiary (szerokość / głębokość / wysokość) ok. 1060 mm / 480 mm / 710 mm, waga ok. 18 kg.

Karta katalogowa produktu (eng)


TM161 Moduł do badania wahadeł prostych i fizycznych

Moduł do badania wahadła matematycznego i fizycznego (TM161)

Zestaw zawiera dwa panele do wykonywania eksperymentów. Pierwszy z nich zapewnia łatwą zmianę długości sznurka i wymianę kuli (zestaw posiada 2 kule o różnej masie). Za jego pomocą można porównać uzyskane doświadczalnie wyniki z modelem wahadła matematycznego dla małych kątów wychylenia. Drugi panel posiada sztywny (ciężki) pręt mocujący i umożliwia realizację wahadła fizycznego rewersyjnego (wahadło Katera). Uczniowie dostosowują w nim względne położenie elementów tak, aby uzyskać równe okresy oscylacji w położeniu zwykłym i odwróconym. W ten sposób możliwe jest dokładne wyznaczenie przyspieszenia grawitacyjnego. Na tylnej ściance umieszczono dokładną skalę i wskaźnik odniesione do punktów obrotu wahadła lub środka masy, co pozwala uzyskać dokładniejsze wyniki. Podręcznik i opisane w nim doświadczenia obejmują takie zagadnienia jak: ruch harmoniczny, wpływ masy i długości wahadła na okres drgań, moment bezwładności, środek ciężkości, promień obrotu, kryterium Routha. Zestaw zawiera także imbus, stoper i linijkę.

Wymiary każdego panelu (szerokość / głębokość / wysokość) ok. 220 mm / 100 mm / 580 mm, waga ok. 5 kg.

Karta katalogowa produktu (eng)


TM162 Moduł do badania wahadeł podwieszanych

Moduł do badania wahadeł podwieszanych (TM162)

To dwa podwieszane elementy oraz odważniki do wykonywania różnego rodzaju eksperymentów. Uczniowie uczą się wyznaczania parametrów teoretycznych, obserwują ruch oscylacyjny wahadeł z różnym ułożeniem ciężarków, a następnie porównują wyniki pomiarów z obliczeniami teoretycznymi. Badają wpływ długości zawieszenia, punktów zaczepienia, masy i położenia środka ciężkości na okres drgań. W zestawie zamieszczono także płytę CD zawierającą model 3D badanego elementu w kilku formatach zapisu CAD - dzięki temu można porównać moment bezwładności obliczony przez oprogramowanie z wynikiem wyznaczonym doświadczalnie. Do zestawu dołączane są imbus, stoper i linijka.

Wymiary elementu podwieszonego na dwóch sznurkach (szerokość / głębokość / wysokość) ok. 180 mm / 100 mm / 600 mm, na trzech sznurkach ok. 170 mm / 240 mm / 600 mm, waga łącznie ok. 2 kg.

Karta katalogowa produktu (eng)


TM163 Moduł do wyznaczania punktu środka uderzenia wahadła fizycznego

Moduł do wyznaczania punktu środka uderzenia wahadła fizycznego (TM163)

Stanowisko umożliwia badanie sił reakcji w punkcie zawieszenia w chwili uderzenia wahadła o stałą przeszkodę. Zadanie uczniów polega na teoretycznym i doświadczalnym wyznaczeniu punktu uderzenia, w którym impuls reakcji będzie równy zeru, a także zbadaniu zachowania wahadła przy zderzeniach poniżej lub powyżej niego. Moduł składa się z metalowego wahadła, które zderza się z wahadłem drewnianym. Pierwsze z nich ma możliwość jedynie ruchu obrotowego, a drugie pełni funkcję amortyzacji i umożliwia ruch poziomy, który jest skutkiem działania prostopadłej siły reakcji w osi obrotu. Instrukcja zawiera opis teoretyczny i przebieg doświadczeń z zakresu wyznaczania środka ciężkości, okresu drgań, promienia bezwładności wahadła fizycznego, środka uderzenia, sił i momentów reakcji na zderzenia. Zestaw wyposażony jest również w stoper i imbus.

Wymiary modułu (szerokość / głębokość / wysokość) ok. 200 mm / 115 mm / 700 mm, waga ok. 5 kg.

Karta katalogowa produktu (eng)


TM164 Moduł do badania drgań swobodnych ciała zawieszonego na sprężynie

Moduł do badania drgań swobodnych ciała zawieszonego na sprężynie (TM164)

Sprężyna z zawieszoną masą jest jednym z najprostszych do opisania układów oscylacyjnych, dlatego uczniowie dobrze zrozumieją zasadę jej działania. Stanowisko umożliwia przeprowadzenie doświadczeń z zakresu: ruchu harmonicznego, częstotliwości oscylacji, stałej sprężystości i prawa Hooke'a. Dodatkowo moduł może zostać opcjonalnie wyposażone w prosty amortyzator hydrauliczny (TM164a) do badania wiskotycznej siły tłumienia dla cieczy o różnej lepkości. Pomiary można wykonywać ręcznie za pomocą skali nadrukowanej na tylnej ścianie modułu, albo z pomocą oprogramowania komputerowego VDAS®. Bezkontaktowy czujnik przemieszczenia mierzy oscylacje platformy w osi pionowej, a wbudowany akcelerometr jej przyspieszenie. Zestaw zawiera 2 sprężyny o różnym współczynniku sprężystości, 5 odważników 200 g, przewody połączeniowe.

Wymiary modułu TM164 (szerokość / głębokość / wysokość) ok. 260 mm / 140 mm / 580 mm, waga ok. 7 kg.

Wymiary modułu tłumika hydraulicznego TM164a (szerokość / głębokość / wysokość) ok. 105 mm / 70 mm / 900 mm, waga ok. 0,5 kg.

Karta katalogowa produktu (eng)


TM165 Moduł do badania drgań swobodnych skrętnych

Moduł do badania drgań swobodnych skrętnych (TM165)

Zestaw zawiera cztery metalowe pręty umożlwiające badanie zależności okresu oscylacji skrętnych od grubości i długości elementów. Dolna tarcza może zostać dodatkowo obciążona, zwiększając moment bezwładności układu. Opcjonalnie moduł może być wyposażony w tłumik (TM165a) w postaci silnego magnesu na wsporniku, który indukuje prądy wirowe w tarczy proporcjonalne do prędkości obrotu. Pomiary wykonywane są elektronicznie z pomocą systemu akwizycji danych VDAS®.

Wymiary modułu TM165 (szerokość / głębokość / wysokość) ok. 310 mm / 270 mm / 650 mm, waga ok. 11 kg.

Wymiary opcjonalnego modułu tłumika magnetycznego TM165a (szerokość / głębokość / wysokość) ok. 170 mm / 200 mm / 70 mm, waga ok. 0,7 kg.

Karta katalogowa produktu (eng)


TM166 Moduł do badania drgań swobodnych w układzie ze wspornikiem

Moduł do badania drgań swobodnych w układzie ze wspornikiem (TM166)

Moduł przekazuje podstawową wiedzę na temat drgań elementów konstrukcyjnych, w tym metody Rayleigh'a i Dunkerley'a dla częstotliwości drgań własnych. Stanowisko pokazuje, co się stanie, kiedy element sprężysty (w tym przypadku belka) ma znaczącą masę własną (np. w przeciwieństwie do masy zawieszonej na sprężynie). Wspornik może symulować zachowanie rzeczywistych konstrukcji, m.in. takich jak skrzydła samolotów. Możliwe jest badanie samej belki lub wspornika z masą na końcu. Zestaw zawiera obciążniki 2 x 50g i 6 x 100g. Moduł można przymocować zarówno w pozycji pionowej jak i poziomej dla przeprowadzania różnego rodzaju eksperymentów. Bezkontaktowy czujnik przemieszczenia umożliwia pomiary bez wpływu na charakterystykę oscylacji, a wartości są rejestrowane z pomocą systemu akwizycji danych VDAS®. Uczniowie w czasie doświadczeń porównują uzyskane wyniki teoretyczne z rzeczywistymi.

Wymiary modułu zamocowanego poziomo (szerokość / głębokość / wysokość) ok. 670 mm / 130 mm / 280 mm, waga ok. 7,5 kg.

Karta katalogowa produktu (eng)


TM167 Moduł do badania drgań swobodnych w układzie belki i sprężyny

Moduł do badania drgań swobodnych w układzie belki i sprężyny (TM167)

Stanowisko posiada belkę przymocowaną z jednej strony do obrotowego przegubu i zawieszoną na sprężynie z drugiej strony. Belka posiada równo rozłożone szczeble, na których można zawiesić odważniki (po dwie sztuki 50g, 100g, 150g, 200g, 250g)zmieniające rozkład masy. W zestawie zamieszczono także dwie sprężyny o różnych współczynnikach sprężystości. Opcjonalnie moduł można wyposażyć w dodatkowy tłumik hydrauliczny (TM167a) i badać tłumienie cieczy o różnej lepkości. System ten może być dobrym modelem dla różnego rodzaju konstrukcji i mechanizmów, np. zawieszenia pojazdów samochodowych. Bezkontaktowy czujnik przemieszczenia rejestruje ruch belki i przekazuje do systemu akwizycji danych VDAS® na komputerze. Uczniowie w czasie doświadczeń poznają zagadnienia z zakresu ruchu harmonicznego, sprężystości i prawa Hooke'a, częstotliwości oscylacji, momentu bezwładności, a także porównują uzyskane wyniki teoretyczne z rzeczywistymi.

Wymiary panelu tylnego (szerokość / głębokość / wysokość) ok. 850 mm / 120 mm / 270 mm, wspornika ze sprężyną ok. 140 mm / 50 mm / 245 mm, waga łącznie ok. 8 kg.

Karta katalogowa produktu (eng)

Wymagana powierzchnia:

Blat warsztatowy lub stół laboratoryjny z wydzieloną powierzchnią o wymiarach minimum 1100 mm x 500 mm oraz przestrzenią ponad stołem minimum 750 mm. Stół powinien być stabilny i solidny, ze względu na drgania powodowane przez stanowisko podczas pracy.

Zasilanie elektryczne:

Dla systemu akwizycji danych VDAS® - gniazdo sieciowe 230 VAC, 50 Hz, jednofazowe z bolcem uziemiającym.

VDAS B 04

System Akwizycji Danych do montażu na blacie – VDAS-B (MKII)

Urządzenie pozwala na wyświetlanie w czasie rzeczywistym dokonywanych pomiarów, przeprowadzanie kalkulacji, wyrysowywanie wykresów, a także zapisywanie danych na dysku komputera. Przeznaczone do współpracy z wybranymi stanowiskami dydaktycznymi firmy TecQuipment.

Wymiary i waga (VDAS-B do postawienia na blacie) ok.: 330 mm x 205 mm x 45 mm, 2 kg

Dodatkowe informacje:

  • Współpracuje z komputerami z systemem Microsoft Windows 7 lub nowszym
  • Łączność z komputerem za pośrednictwem złącza USB

Karta katalogowa produktu (eng)

Prezentacja modułowych stanowisk do badań drgań swobodnych:

Zapytaj o produkt