Termodynamika i wymiana ciepła

Stanowisko do badania konwekcji wymuszonej

Producent: TecQuipment Ltd [produkty]
Nr kat.: TD1
Liczba odwiedzin: 1102

 

Typ urządzenia Urządzenie dydaktyczne
Karta katalogowa produktu (ENG) Link »»»
Katalog produktów producenta

TD1 04

Stanowisko służące do przedstawienia podstawowych zjawisk związanych z wymianą ciepła drogą konwekcji wymuszonej. Pozwala zdobyć wiedzę użyteczną w wielu dziedzinach inżynierskich, zwłaszcza związaną z projektowaniem wymienników ciepła. Urządzenie to umożliwia wykorzystanie zdobytej wiedzy teoretycznej z zakresu wymiany ciepła, a także weryfikację wzorów wykorzystywanych w obliczeniach konwekcji wymuszonej w rurach.

Na konstrukcji ramowej zamontowany jest wentylator napędzany silnikiem elektrycznym, fragment rurociągu, a także panel z niezbędną aparaturą pomiarową oraz blat roboczy.

Wentylator pracuje ze stałą prędkością i zasysa powietrze przez zawór sterujący. Powietrze następnie trafia do rury w kształcie litery U. Kryza pomiarowa połączona jest z manometrem znajdującym się na panelu sterującym, co umożliwia wykonanie pomiaru natężenia przepływu. Większy manometr służy do pomiaru spadku ciśnienia wentylatora. Powietrze z rury U-kształtnej trafia do przewodu o mniejszej średnicy, który jest odpowiednio zaizolowany i podgrzewany z wykorzystaniem energii elektrycznej (rura testowa). Uczniowie regulują moc dostarczaną do podgrzewacza rury testowej za pomocą transformatora zmiennego.

Na obu końcach rury testowej znajdują się punkty pomiaru ciśnienia, dzięki czemu mierzony jest spadek ciśnienia na długości rury. Za pomocą termometru mierzona jest temperatura powietrza na wlocie do rury testowej, a z wykorzystaniem termopar dokonywany jest pomiar temperatury w kilku punktach wzdłuż rury. Kolejne pomiary z wykorzystaniem termopar wykonywane są w różnych punktach w izolacji rury testowej.

Stanowisko jest wyposażone w odpowiednie zabezpieczenia, które uniemożliwiają pracę podgrzewacza, jeśli wewnątrz rury testowej nie jest zapewniony przepływ powietrza o odpowiednim natężeniu.

Panel sterujący wyposażony jest również w manometr, który podłączany jest do trawersowanej rurki Pitota, co pozwala wyznaczyć profil prędkości przepływu powietrza wewnątrz rury testowej.

Wymiary i waga: 3500 mm x 850 mm x 2020 mm, 344 kg

Każdy moduł i stanowisko eksperymentalne wyposażone są w instrukcję obsługi i/lub materiał dydaktyczny[1].

Gwarancja: 5 lat

Stanowisko umożliwia przeprowadzenie eksperymentów z zakresu:

  • Wyznaczenie wartości liczby Nusselta i porównanie z wartością empiryczną
  • Obliczenie miejscowego współczynnika przejmowania ciepła (h)
  • Wyznaczenie liczby Stantona (St)
  • Obliczenie współczynnika tarcia (f) oraz porównanie z wartością eksperymentalną
  • Określenie ważności analogii Reynoldsa dla powietrza

 

[1] Więcej na ten temat dowiesz się przesyłając zapytanie na: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Zapytaj o produkt