Stanowisko do badania skraplania, wrzenia błonowego i pęcherzykowego

Nr kat.: TE78
Liczba odwiedzin: 1369
Typ urządzenia Urządzenie dydaktyczne
Karta katalogowa produktu (ENG) Link »»»
Katalog produktów producenta Link »»»

 TE78 04

Stanowisko umożliwia eksperymentalne zrozumienie procesów wrzenia i skraplania (kondensacji). Urządzenie to może podgrzewać i wykraplać wodę. Wyposażone jest w oddzielny moduł kontrolny z wyświetlaczem.

Proces podgrzewania i skraplania wody odbywa się w częściowo wypełnionym szklanym naczyniu. Woda podgrzewana jest za pomocą wężownicy grzewczej.

Eksperymenty związane z badaniem procesu wrzenia odbywają się, gdy regulowane jest natężenie prądu elektrycznego przepływającego przez grzałkę oporową. Osiąga ona temperaturę znacznie przekraczającą 100°C.

Uczniowie obserwują proces wrzenia i sporządzają odpowiednie notatki, zależnie od etapu wrzenia. Zauważyć można występowanie konwekcji swobodnej (przed osiągnięciem temperatury wrzenia), a także innych zjawisk (podczas wrzenia), do których zaliczyć można:

 • Wrzenie dochłodzone: powstają małe, unoszące się pęcherzyki
 • Wrzenie pęcherzykowe: powstają duże, unoszące się pęcherzyki
 • Wrzenie błonowe: nieustalone i ustalone, powstaje warstwa parowa, a ważną rolę odgrywa wymiana ciepła przez promieniowanie

Eksperymenty związane z badaniem procesu kondensacji odbywają się podczas wykraplania się wody na dwóch chłodzonych wodą pionowych próbkach cylindra. Natężenie przepływu wody chłodzącej i pomiar jej temperatury umożliwia określenie wymiany ciepła.

W celu przedstawienia wpływu materiału pokrywającego powierzchnię na przepływ ciepła jedna z próbek jest pozłacana, a druga utleniona. Dzięki temu możliwym jest pokazanie wyraźnej różnicy pomiędzy skraplaniem błonowym i pęcherzykowym.

Wymiary i waga:

 • Jednostka główna: 800 mm x 400 mm x 850 mm, 55 kg
 • Moduł pomiarowy: 500 mm x 550 mm x 400 mm, 25 kg

Każdy moduł i stanowisko eksperymentalne wyposażone są w instrukcję obsługi i/lub materiał dydaktyczny[1].

Gwarancja: 5 lat

Stanowisko umożliwia przeprowadzenie eksperymentów z zakresu:

 • Wymiana ciepła podczas procesu wrzenia
 • Wymiana ciepła podczas procesu skraplania

[1] Więcej na ten temat dowiesz się przesyłając zapytanie na: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

VDAS B 04

System Akwizycji Danych do montażu na blacie – VDAS-B (MKII)

Urządzenie pozwala na wyświetlanie w czasie rzeczywistym dokonywanych pomiarów, przeprowadzanie kalkulacji, wyrysowywanie wykresów, a także zapisywanie danych na dysk komputera. Przeznaczone do współpracy z wybranymi stanowiskami dydaktycznymi firmy TecQuipment.

Wymiary i waga:

 • VDAS-B do montażu na blacie: 330 mm x 205 mm x 45 mm, 2 kg
 • VDAS-F do montażu na ramie: 190 mm x 130 mm x 445 mm, 4,5 kg

Dodatkowe informacje:

 • Współpracuje z komputerami z systemem Microsoft Windows 7 lub nowszym
 • Łączność z komputerem za pośrednictwem złącza USB

Karta katalogowa produktu

Zapytaj o produkt