Stanowisko do badania emisyjności - konwekcji swobodnej i promieniowania

Nr kat.: TD1011V
Liczba odwiedzin: 725
Typ urządzenia Urządzenie dydaktyczne
Karta katalogowa produktu (ENG) Link »»»
Katalog produktów producenta Link »»»

TD1011 04

Stanowisko do badania emisyjności na drodze konwekcji swobodnej i promieniowania umożliwia badanie przepływu ciepła przy różnym ciśnieniu, a także w próżni. Pozwala wyjaśnić różnicę pomiędzy promieniowaniem, a konwekcją swobodną. Umożliwia również określenie emisyjności danej powierzchni i weryfikację równania Stefana-Boltzmanna. W przeprowadzanych eksperymentach wykorzystuje się również bezwymiarowe wartości charakterystyczne, takie jak liczby Nusselta, Grasofa, Prandtla czy Knudsena.

Wewnątrz zbiornika ciśnieniowego znajduje się mała nagrzewnica o powierzchni matowo czarnej. Jej temperatura mierzona jest za pomocą termopary. Zbiornik wewnątrz również jest czarny oraz mierzona jest temperatura w jego wnętrzu. W zbiorniku można uzyskać ciśnienia w zakresie od 1 bara (atmosferycznego) do (w dół) 5 Pa – wartość ta może być ekstrapolowana do kompletnej próżni, w której nie występuje wymiana ciepła na drodze konwekcji (tylko promieniowanie).

Zastosowana aparatura pomiarowa umożliwia w czasie rzeczywistym wyświetlać wartości temperatur, ciśnienia i mocy elementu grzewczego. W celu uzyskania dokładnych wartości mierzonego ciśnienia stanowisko wyposażone jest w dwa przetworniki, jeden odpowiada za pomiar ciśnień powyżej, a drugi poniżej ciśnienia atmosferycznego.

Urządzenie wyposażone jest w pompę próżniową i regulator do podłączenia zewnętrznego źródła sprężonego powietrza (do 10 bar) – takie źródło nie stanowi wyposażenia stanowiska dydaktycznego. System posiada wbudowany zawór bezpieczeństwa.

Stanowisko posiada wbudowany System Akwizycji Danych VDAS, tak więc eksperymenty mogą być przeprowadzane z podłączeniem stanowiska do komputera z systemem operacyjnym Windows.

 

Stanowisko umożliwia przeprowadzenie eksperymentów z zakresu:

  • Określanie emisyjności
  • Weryfikacja stałej Sefana-Boltzmanna

 

Wymiary i waga: 1020 mm x 480 mm x 670 mm, 105 kg

Gwarancja: 5 lat

Każdy moduł i stanowisko eksperymentalne wyposażone są w instrukcję obsługi i/lub materiał dydaktyczny[1].


[1] Więcej na ten temat dowiesz się przesyłając zapytanie na: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Zapytaj o produkt