Typ urządzenia | Moduł eksperymentalny - wymaga jednostki podstawowej |
Poziom kształcenia | Uniwersytet techniczny/Politechnika |
Wymagane wyposażenie dodatkowe | Rama podstawowa STS1 (strona produktu, karta katalogowa angielska) |
Opcjonalne wyposażenie dodatkowe |
--- |
Karta katalogowa produktu (ENG) | Link »»» |
Katalog produktów producenta |
Moduł do badania konstrukcji kratownicowej z nadliczbowym prętem (STS17) jest jednym z całej serii modułów eksperymentalnych z zakresu wytrzymałości materiałów i konstrukcji (STS). Elementem łączącym wszystkie moduły jest rama (STS1). Umożliwia ona zamontowanie jednego z modułów, ale także prostą w przeprowadzeniu ich wymianę. Dzięki temu do kilku modułów można zakupić tylko jedną ramę i ograniczyć koszty lub zakupić oddzielną ramę dla każdego z modułów i mieć w pełni niezależne stanowiska dydaktyczne.
Moduł po zamocowaniu na ramie, umożliwia wprowadzenie studentów w zagadnienia związane z analizą statycznie wyznaczalnych i niewyznaczalnych konstrukcji kratownicowych zbudowanych z przegubowo połączonych przęseł. Kratownica wsparta jest na dwóch podporach. Jedna z nich umożliwia ruch obrotowy (podpora przegubowa nieprzesuwna), a druga ruch obrotowy i poziomy postępowy. Obciążenie przykładane jest do ramy przez przęsło znajdujące się na końcu swobodnym, a przymocowane do każdego przęsła tensometry mierzą powstałe siły w całej konstrukcji. Model wyposażono również w precyzyjny miernik ugięcia. Do przykładania obciążenia służy ręczny zespół obciążający, który jednocześnie wykonuje pomiar wartości obciążenia. Pręt nadliczbowy dołączany do konstrukcji jest za pomocą prostego i szybkiego w obsłudze połączenia śrubowego.
Przeprowadzenie badań zaczyna się od przyłożenia obciążenia wstępnego do konstrukcji bez przęsła nadliczbowego. Kratownica jest konstrukcją stabilną i statycznie wyznaczalną (reakcje mogą być obliczone przy użyciu równań równowagi statycznej). Następnie do konstrukcji wprowadzany jest pręt nadliczbowy, co powoduje, że staje się ona statycznie niewyznaczalna, a do określenia reakcji trzeba użyć bardziej zaawansowanych metod analizy, takich jak metoda energii odkształceń. Dla obu przypadków może zostać wykonany porównywalny pomiar odkształcenia (ugięcia) konstrukcji.
Wyniki badań porównywane są z wartościami teoretycznymi sił występujących w każdym z przęseł oszacowanymi na podstawie równań zawartych w dołączonym podręczniku. W ten sposób studenci weryfikują praktyczną zasadność stosowania wzorów teoretycznych oraz dokładność wyników pomiarów.
Tensometry podłączane są do wzmacniacza sygnału, który razem z czujnikiem obciążenia podłączany jest do modułu USB ramy STS1. Po podłączeniu go do komputera dane pomiarowe automatycznie przesyłane są do oprogramowania VDAS® i wyświetlane na ekranie komputera.
Jest to tylko jeden z obszarów badań, które można przeprowadzać na konstrukcjach ramowych i kratownicach dzięki serii stanowisk modułowych STS. Zobacz również:
Gwarancja: 5 lat
W zestawie dołączona instrukcja obsługi z opracowaniem przykładowych eksperymentów.
Rama STS1, czyli podstawa dla każdego z modułów serii STS, dostarczana jest w zestawie z hubem USB, umożliwiającym podłączenie modułu eksperymentalnego do komputera PC. Obsługa połączenia odbywa się z wykorzystaniem oprogramowania VDAS® wyposażonego w dedykowane interfejsy dla poszczególnych modułów i stanowisk dydaktycznych.
Interfejs modułu do badania konstrukcji kratownicowej z prętem nadliczbowym (STS17) posiada:
Dodatkowo oprogramowanie VDAS® umożliwia wykonanie wielu operacji z wykorzystaniem danych:
Stanowisko umożliwia przeprowadzenie eksperymentów z zakresu:
Rama do montażu modułów serii STS - STS1
Wytrzymała, a jednocześnie lekka, bo wykonana z aluminium, nastawiana na blat rama do montażu modułów eksperymentalnych z kategorii wytrzymałość materiałów i konstrukcje.
Wymiary i masa:
Minimalna powierzchnia blatu:
Dodatkowo w zestawie:
W systemy z zakresu konstrukcji (dawną serię STR, zastąpioną przez STS) sukcesywnie wyposażana jest pracownia na Wydziale Mechanicznym Politechniki Koszalińskiej. Uczelnia ta zakupiła kilka ram podstawowych (STR1 - obecnie STS1) z akcesoriami umożliwiającymi podłączenie stanowisk badawczych do komputera oraz 7 wymiennych modułów: