Prawo Gay-Lussaca

Nr kat.: TD1001
Liczba odwiedzin: 2003
Typ urządzenia Urządzenie dydaktyczne
Karta katalogowa produktu (ENG) Link »»»
Katalog produktów producenta Link »»»

TD1001 04

Stanowisko stanowi nastawianą na blat konstrukcję z płytą montażową, do której przytwierdzono niskociśnieniowy zbiornik cylindryczny. W zbiorniku tym znajduje się powietrze o stałej objętości otoczone przez izolowaną grzałkę, która sterowana jest za pomocą elektronicznego kontrolera. Ręcznie sterowany zawór zamontowany u dołu zbiornika służy do przywrócenia powietrzu warunków otoczenia.

W urządzeniu wykorzystywane jest czyste powietrze, ponieważ w warunkach, w których przeprowadzane są eksperymenty jego parametry zbliżone są do parametrów gazu doskonałego.

Jedna termopara mierzy temperaturę grzałki, a dwie kolejne dokonują pomiaru temperatury powietrza w zbiorniku. Przetwornik ciśnienia mierzy ciśnienie podgrzanego powietrza. Cyfrowy wyświetlacz zbiera informacje z czujników i wskazuje wartość ciśnienia bezwzględnego, obu temperatur oraz ich wartość uśrednioną.

Operator ustawia sterownik na wartość temperatury zadeklarowaną w wykonywanym eksperymencie. Następnie zapisuje się wartości zmieniającego się ciśnienia względem rosnącej temperatury i na tej podstawie kreśli wykres potwierdzający prawo Gay-Lussac’a.

Eksperyment może być również wykonywany w odwrotny sposób. Zbiornik jest podgrzewany, a następnie otwiera się zawór, aby ciśnienie powietrza w zbiorniku zrównało się z ciśnieniem otoczenia, po czym ponownie zamyka się zawór. Podczas naturalnego wychładzania się zbiornika zmienia się również ciśnienie powietrza w jego wnętrzu.

Stanowisko może być wykorzystywane wraz z opcjonalnie dostępnym Systemem Akwizycji Danych (VDAS-B). Szczególnie przydatne jest wykorzystanie zautomatyzowanego systemu pomiarowego przy drugiej wersji eksperymentu, przez wzgląd na fakt, że naturalne wychładzanie zbiornika zajmuje trochę czasu.

 

Wymiary i waga: 630 mm x 520 mm x 600 mm, 18 kg

Każdy moduł i stanowisko eksperymentalne wyposażone są w instrukcję obsługi i/lub materiał dydaktyczny[1].

Gwarancja: 5 lat

Stanowisko umożliwia przeprowadzenie eksperymentów z zakresu:

  • Demonstracja zmian ciśnienia gazu o stałej objętości podczas procesu podgrzewania
  • Eksperymentalne potwierdzenie poprawności prawa Gay-Lussac’a
  • Zasada działania parowego termometru manometrycznego

[1] Więcej na ten temat dowiesz się przesyłając zapytanie na: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

VDAS B 04

System Akwizycji Danych do montażu na blacie – VDAS-B (MKII)

Urządzenie pozwala na wyświetlanie w czasie rzeczywistym dokonywanych pomiarów, przeprowadzanie kalkulacji, wyrysowywanie wykresów, a także zapisywanie danych na dysk komputera. Przeznaczone do współpracy z wybranymi stanowiskami dydaktycznymi firmy TecQuipment.

Wymiary i waga:

  • VDAS-B do montażu na blacie: 330 mm x 205 mm x 45 mm, 2 kg

Dodatkowe informacje:

  • Współpracuje z komputerami z systemem Microsoft Windows 7 lub nowszym
  • Łączność z komputerem za pośrednictwem złącza USB

Karta katalogowa produktu

Zapytaj o produkt