Typ urządzenia | Urządzenie dydaktyczne |
Poziom kształcenia |
|
Karta katalogowa produktu (ENG) | Link »»» |
Katalog produktów producenta | Link »»» |
W pełni samowystarczalne, wyposażone w aparaturę pomiarową, dydaktyczne stanowisko jednowałowej turbiny gazowej. Urządzenie umożliwia przeprowadzenie kompleksowych, ale przede wszystkim praktycznych badań zasady działania i charakterystyki pracy turbiny gazowej zasilanej naftą.
Konstrukcja urządzenia wykonana została w oparciu o stalową ramę. Głównymi komponentami są wytwornica gazu, komora spalania, zbiorniki oleju i paliwa oraz pompy, a także niezbędna aparatura, w tym przyrządy pomiarowe i osłony. Ponad instalacją znajduje się panel operatorski z elementami sterującymi oraz wyświetlaczami wskazującymi parametry pracy poszczególnych komponentów. Na panel naniesiono kolorowy schemat instalacji, dzięki czemu łatwo jest zrozumieć zasadę jej działania.
Powietrze przez zbiornik wstępny trafia do sprężarki, a następnie wtłaczane jest do komory spalania. Paliwo natomiast ze zbiornika paliwa do komory spalania wtryskiwane jest przez specjalną dyszę z wykorzystaniem pompy paliwa. Zapłon mieszanki paliwowo-powietrznej realizowany jest przez wysokoenergetyczną iskrę. Mieszanka przepływa przez turbinę promieniową i trafia do dyszy napędowej o zmiennej powierzchni. Spaliny kierowane są do układu odprowadzania spalin. Komorę spalania zaprojektowano tak, aby zapewniała bardzo dobre warunki spalania paliwa, niskie straty ciśnienia oraz dobrą stabilność płomienia w szerokim zakresie parametrów tego procesu. Prędkość jest regulowana za pomocą zaworu sterującego przepływem paliwa, dzięki czemu zniwelowane jest prawdopodobieństwo jej przekroczenia.
Urządzenie wyposażono w układ olejowy wyposażony w filtry i układ wodnego chłodzenia oleju.
Rozruch systemu jest półautomatyczny i w pełni zabezpieczony, a zarówno procedura startu, jak i zatrzymania pracy silnika sterowana jest przez elektroniczny układ logiczny. W przypadku popełnienia błędu przez użytkownika, układ zatrzyma pracę silnika w celu zachowania bezpieczeństwa osób w pobliżu urządzenia, jak i samego urządzenia.
Za pomocą cyfrowych wyświetlaczy wskazywana jest wartość prędkości obrotowej wału, wartości ciśnień i temperatur oraz przepływ paliwa. Mierniki analogowe natomiast wskazują poziom paliwa, ciśnienie paliwa, temperaturę i ciśnienie oleju, a także czas pracy w godzinach.
Stanowisko dydaktyczne GT100 wyposażone jest w możliwość podłączenia do komputera PC, a ze strony producenta można pobrać dedykowane oprogramowanie ze specjalnie zaprojektowanym interfejsem dydaktycznym. Oprogramowanie umożliwia wyświetlanie danych pomiarowych, tworzenie graficznych charakterystyk zależności, dogłębną analizę pomiarów oraz ich zapis do późniejszego opracowania.
W naszej ofercie znajduje się również alternatywna wersja tego stanowiska: GT100RS - Stanowisko do badania silnika turboodrzutowego z dopalaniem gazów wylotowych.
Wymiary i waga: 1350 mm x 1700 mm x 750 mm, 260 kg
Każdy moduł i stanowisko eksperymentalne wyposażone są w instrukcję obsługi i/lub materiał dydaktyczny[1].
Gwarancja: 5 lat
Stanowisko wykonane zgodnie z najnowszymi wymogami Unii Europejskiej.
Stanowisko umożliwia przeprowadzenie eksperymentów z zakresu:
[1] Więcej na ten temat dowiesz się przesyłając zapytanie na: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.