Typ urządzenia | Moduł eksperymentalny - wymaga jednostki podstawowej |
Poziom kształcenia | Uniwersytet techniczny/Politechnika |
Wymagane wyposażenie dodatkowe | Rama podstawowa STS1 (strona produktu, karta katalogowa angielska) |
Opcjonalne wyposażenie dodatkowe |
--- |
Karta katalogowa produktu (ENG) | Link »»» |
Katalog produktów producenta |
Moduł do badania ugięć i reakcji w belce ciągłej i belkach statycznie niewyznaczalnych (STS13) jest jednym z całej serii modułów eksperymentalnych z zakresu wytrzymałości materiałów i konstrukcji (STS). Elementem łączącym wszystkie moduły jest rama (STS1). Umożliwia ona zamontowanie jednego z modułów, ale także prostą w przeprowadzeniu ich wymianę. Dzięki temu do kilku modułów można zakupić tylko jedną ramę i ograniczyć koszty lub zakupić oddzielną ramę dla każdego z modułów i mieć w pełni niezależne stanowiska dydaktyczne.
Moduł po zamocowaniu na ramie, umożliwia wprowadzenie studentów w zagadnienia związane z ugięciem belek i reakcjami występującymi w podporach. W pierwszym doświadczeniu wykorzystywane są dwie podpory proste i model ciężkiej, sztywnej belki w celu zbadania układu statycznie wyznaczalnego. Studenci poznają zagadnienia takie jak momenty, zasada superpozycji, obciążenie ciągłe (równomiernie rozłożone), czy koncepcja linii wpływu.
Dalsze eksperymenty dotyczą układów bardziej złożonych. Występują w nich układy statycznie niewyznaczalne oraz fizyczna możliwość zmierzenia ugięcia belki. Przeprowadza się je z wykorzystaniem belki lekkiej i elastycznej, aby móc przyjąć założenie o sztywności podpór, co jest konieczne w celu stosowania typowych rozważań teoretycznych. W zestawie dołączone są dwie dodatkowe podpory, co dopełnia możliwości przeprowadzania eksperymentów z tego zakresu. Jedna z nich umożliwia pomiar momentu utwierdzającego podpory. Druga natomiast jest podporą uniwersalną, mogącą służyć jako podpora prosta, przytwierdzenie końca belki lub jako podpora punktowa opadająca (ang. sinking knife edge support). Dodatkowo stanowisko wyposażone jest w przesuwny, precyzyjny miernik ugięcia belki. Każda z podpór oraz miernik ugięcia, wyposażone są we wskaźniki korespondujące ze skalą liniową umieszczoną na ramie ułatwiając precyzyjne pozycjonowanie.
Prostszą i tańszą alternatywą jest moduł STS22: Równowaga belki swobodnie podpartej
Dotyczy on zagadnień pierwszej części opisanych powyżej eksperymentów
Użytkownik przykłada obciążenie w dowolnym punkcie wzdłuż belki i wykonuje pomiar spowodowanych reakcji, momentów i ugięcia. Wyniki badań porównywane są z wartościami teoretycznymi oszacowanymi na podstawie równań zawartych w dołączonym podręczniku. W ten sposób studenci weryfikują praktyczną zasadność stosowania wzorów teoretycznych oraz dokładność wyników pomiarów.
Wskażnik ugięć posiada wbudowany wyświetlacz, ale może być podłączony do modułu USB ramy STS1. Po podłączeniu go do komputera dane pomiarowe automatycznie przesyłane są do oprogramowania VDAS® i wyświetlane na ekranie komputera.
Gwarancja: 5 lat
W zestawie dołączona instrukcja obsługi z opracowaniem przykładowych eksperymentów.
Rama STS1, czyli podstawa dla każdego z modułów serii STS, dostarczana jest w zestawie z hubem USB, umożliwiającym podłączenie modułu eksperymentalnego do komputera PC. Obsługa połączenia odbywa się z wykorzystaniem oprogramowania VDAS® wyposażonego w dedykowane interfejsy dla poszczególnych modułów i stanowisk dydaktycznych.
Interfejs modułu do badania ugięcia belek ciągłych i statycznie niewyznaczalnych (STS13) posiada:
Dodatkowo oprogramowanie VDAS® umożliwia wykonanie wielu operacji z wykorzystaniem danych:
Stanowisko umożliwia przeprowadzenie eksperymentów z zakresu:
Rama do montażu modułów serii STS - STS1
Wytrzymała, a jednocześnie lekka, bo wykonana z aluminium, nastawiana na blat rama do montażu modułów eksperymentalnych z kategorii wytrzymałość materiałów i konstrukcje.
Wymiary i masa:
Minimalna powierzchnia blatu:
Dodatkowo w zestawie: