Układ regulacji silnika czterocylindrowego

 • Control Engineering
Nr kat.: CE107
Liczba odwiedzin: 667
Typ urządzenia Moduł eksperymentalny - wymaga jednostki podstawowej
Karta katalogowa produktu (ENG) Link »»»
Katalog produktów producenta

CE107

Układ regulacji prędkości obrotowej o dynamice zbliżonej do typowego silnika o zapłonie samoczynnym, w którym paliwo zastąpiono sprężonym powietrzem.

Model fizyczny pokazuje problemy związane ze sterowaniem silnikami wielocylindrowymi, a zwłaszcza z nieliniowymi systemami regulacji. Mimo niewielkich rozmiarów urządzenie dobrze odwzorowuje pracę typowego silnika, a bezpieczna, prosta i bezawaryjna konstrukcja umożliwia studentom zdobycie ogólnej wiedzy i praktycznego doświadczenia.

Stanowisko CE107 wyposażone jest w układ regulacji ciśnienia pracy silnika, silnik pneumatyczny 4-cylindrowy, koło zamachowe, pomiar prędkości obrotowej oraz generator prądu sprzężony z wałem silnika z możliwością nastawy obciążenia. Podstawowym zadaniem jest regulacja zaworu ciśnienia w celu dostosowania prędkości obrotowej przy zadanym obciążeniu.

 

UWAGA!

Urządzenie wymaga podłączenia zewnętrznego źródła sprężonego powietrza oraz sterownika. W tym celu można posłużyć się sprężarką i jednym z paneli sterujących oferowanych przez firmę TecQuipment lub innymi właściwie dobranymi do stanowiska (w tym celu najlepiej skontaktuj się z producentem lub polskim dystrybutorem – Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.).

 

Gwarancja: 5 lat

Stanowisko umożliwia opracowanie wielu różnych ćwiczeń z zakresu sterowania i idealnie nadaje się do pracy nad projektami studenckimi. Wraz z urządzeniem dostarczana jest instrukcja obsługi i obszerny podręcznik dydaktyczny[1], przedstawiający wiedzę teoretyczną i przykładowe zadania, które mają na celu zapoznanie studentów m.in. z zagadnieniami:

 • Kalibracja czujników i elementów wykonawczych,
 • Modelowanie systemu na podstawie informacji o odpowiedzi skokowej,
 • Sterowanie PI,
 • Projektowanie układu regulacji metodą linii pierwiastkowych,
 • Kompensacja nieliniowości przy użyciu sygnału zakłócających (ang. dither),
 • Jednopętlowe i wielopętlowe układy regulacji.

[1] Więcej na temat zakresu nauczania dowiesz się przesyłając zapytanie na: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Zestaw składa się z:

 • Stanowisko 4-cylindrowego silnika pneumatycznego – podstawa o wymiarach ok. 54 x 33 x 42 cm, masa urządzenia ok. 22,5 kg,
 • Przewody elektryczne,
 • Olej smarujący,
 • Klucz imbusowy,
 • Instrukcja użytkownika oraz podręcznik dydaktyczny.

Stanowisko wymaga odpowiedniego panelu sterującego (kontrolera) z poziomem napięć wejść i wyjść 10 V, a także źródła sprężonego powietrza. Sugerowany jest wybór jednego z poniższych urządzeń oferowanych przez firmę TecQuipment oraz dedykowanego kompresora.


CE120

Panel sterownika analogowo-cyfrowego (CE120)

Kontroler składa się z części analogowej i cyfrowej. Algorytm sterowania zależy od sposobu poprowadzenia połączeń, natomiast dobór nastaw regulatora odbywa się za pośrednictwem pokręteł. Możliwe jest także podłączenie panelu sterowania do komputera. W takim przypadku wszystkie dane są rejestrowane w pamięci i sterowanie odbywa się za pośrednictwem oprogramowania CE2000 (dołączone do zestawu).

Wymiary i waga: 540 mm x 340 mm x 140 mm, 5 kg.


CE122

Interfejs sterowania cyfrowego (CE122)

Stanowi on alternatywę dla Kontrolera CE120, gdy użytkownikowi zależy jedynie na sterowaniu przy pomocy komputera. Przekształca on analogowy sygnał wejściowy pochodzący z modułów doświadczalnych na cyfrowy sygnał przesyłany do komputera. W zestawie dostarczana jest również kopia oprogramowania CE2000.

Wymiary i waga: 360 mm x 170 mm x 125 mm, 3 kg.


 

Kompresor powietrza (CE1b)

Sprężarka powietrza i zbiornik dostarczające powietrze pod ciśnieniem do układu regulacji silnika 4-cylindrowego CE107.

Stroboskop ST1

Stroboskop (ST1)

Przenośny cyfrowy stroboskop do zastosowań laboratoryjnych, zapewniający od 30 do 300 tysięcy błysków na minutę i bardzo dokładny pomiar prędkości.


 

Tachometr optyczny (OT1)

Kompaktowy ręczny tachometr optyczny z 5-cyfrowym wyświetlaczem LED o zakresie pomiarowym od 3 do 99 999 obr/min.

Pliki

Zapytaj o produkt