Układ regulacji naciągu ze sprzężonym napędem

  • Control Engineering
Nr kat.: CE108
Liczba odwiedzin: 601
Typ urządzenia Moduł eksperymentalny - wymaga jednostki podstawowej
Karta katalogowa produktu (ENG) Link »»»
Katalog produktów producenta

CE108

Układ dwóch napędów sprzężonych ze sobą elastyczną taśmą, który może symulować napęd taśmy magnetycznej, maszyny tekstylnej lub papierniczej.

Podstawowym problemem jest regulacja prędkości i naprężenia taśmy przez odpowiednie sterowanie prędkością obrotową dwóch silników. Jest to zagadnienie powszechnie występujące zarówno w przemyśle jak i różnego rodzaju urządzeniach, dlatego studenci mogą na tym stanowisku zdobyć cenne doświadczenie praktyczne.

Układ regulacji składa się z dwóch silników prądu stałego wyposażonych w koło pasowe na wale i enkoder, a także ramienia napinacza z pomiarem prędkości taśmy i naprężenia. Napięcie wstępne można ustalić ręcznie za pomocą sprężyny z pokrętłem do regulacji. Całość zamknięta jest w kompaktowej i wytrzymałej obudowie. Przedni panel posiada przejrzysty schemat układu, dzięki czemu studenci mogą obserwować działanie wszystkich elementów.

 

UWAGA!

Urządzenie nie posiada wbudowanego sterownika. W tym celu można posłużyć się jednym z paneli sterujących oferowanych przez firmę TecQuipment lub dowolnym sterownikiem logicznym pracującym z napięciem 10 V na wejściach i wyjściach.

 

Gwarancja: 5 lat

Stanowisko umożliwia opracowanie wielu różnych ćwiczeń z zakresu sterowania i idealnie nadaje się do pracy nad projektami studenckimi. Wraz z urządzeniem dostarczana jest instrukcja obsługi i obszerny podręcznik dydaktyczny[1], przedstawiający wiedzę teoretyczną i przykładowe zadania, które mają na celu zapoznanie studentów m.in. z zagadnieniami:

  • Niezależnego sterowania prędkością i naprężeniem taśmy,
  • Jednoczesnego sterowania prędkością i naprężeniem taśmy,
  • Analiza i praktyczne metody sterowania układami elektromechanicznymi o wielu zmiennych.

[1] Więcej na temat zakresu nauczania dowiesz się przesyłając zapytanie na: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Zestaw składa się z:

  • Układ regulacji naciągu ze sprzężonym napędem – podstawa o wymiarach ok. 54 x 33 x 62,5 cm (zalecana przestrzeń robocza 100 x 75 cm), masa urządzenia ok. 20 kg,
  • Przewody elektryczne,
  • Zapasowa elastyczna taśma (pasek napędowy),
  • Instrukcja użytkownika oraz podręcznik dydaktyczny.

Stanowisko wymaga odpowiedniego panelu sterującego (kontrolera) z poziomem napięć wejść i wyjść 10 V. Sugerowany jest wybór jednego z poniższych urządzeń oferowanych przez firmę TecQuipment.


CE120

Panel sterownika analogowo-cyfrowego (CE120)

Kontroler składa się z części analogowej i cyfrowej. Algorytm sterowania zależy od sposobu poprowadzenia połączeń, natomiast dobór nastaw regulatora odbywa się za pośrednictwem pokręteł. Możliwe jest także podłączenie panelu sterowania do komputera. W takim przypadku wszystkie dane są rejestrowane w pamięci i sterowanie odbywa się za pośrednictwem oprogramowania CE2000 (dołączone do zestawu).

Wymiary i waga: 540 mm x 340 mm x 140 mm, 5 kg.


CE122

Interfejs sterowania cyfrowego (CE122)

Stanowi on alternatywę dla Kontrolera CE120, gdy użytkownikowi zależy jedynie na sterowaniu przy pomocy komputera. Przekształca on analogowy sygnał wejściowy pochodzący z modułów doświadczalnych na cyfrowy sygnał przesyłany do komputera. W zestawie dostarczana jest również kopia oprogramowania CE2000.

Wymiary i waga: 360 mm x 170 mm x 125 mm, 3 kg.


Tachometr optyczny (OT1)

Kompaktowy ręczny tachometr optyczny z 5-cyfrowym wyświetlaczem LED o zakresie pomiarowym od 3 do 99 999 obr/min.

Pliki

Zapytaj o produkt